Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Današnji papežev opoldanski nagovor je bil povsem počitniško obarvan. Po njegovih besedah nas že sam praznik Jezusove spremenitve na gori Tabor vabi, da razmislimo o pomenu odmika od posvetnih stvari in razmišljamo o Jezusu. Ob tem je Marijo prosil, da bi bile naše počitnice vedre in plodne. Spomnil se je tudi vseh tistih, ki ne gredo na počitnice zaradi starosti, zdravstvenega stanja, dela, finančnih omejitev ali drugih težav. Zaželel jim je, da bi bil to zanje vseeno čas sprostitve, ki bi ga razveseljevali prisotnost prijateljev in veselih trenutkov.
Razmere v Venezueli se še bolj zaostrujejo. Sporna ustavodajna skupščina je kljub mednarodnim in domačim protestom včeraj začela prvo sejo. Za predsednico je bila izvoljena nekdanja zunanja ministrica Delcy Rodríguez, ki je bila ob tem kritična do vmešavanja tujine. Napovedala je tudi nadaljnje preganjanje opozicije, ki je sicer leta 2015 dobila večino v narodni skupščini in je volitve v ustavodajno skupščino bojkotirala, saj zavrača ustavne spremembe, s katerimi bi si predsednik Nicolas Maduro okrepil svojo oblast in uvedel diktaturo. Tudi Sveti sedež je včeraj pozval k prenehanju dejavnosti ustavodajne skupščine. Venezuelski škofje so izrazili hvaležnost papežu.
V 83-letu starosti je umrl nekdanji milanski nadškof, kardinal Dionigi Tettamanzi, (Dionidži Tetamanzi). Med drugim je bil od leta 1995 do 2000 podpredsednik italijanske škofovske konference. Študijsko se je ukvarjal s področji zakonske zveze, spolnosti in bioetike. Janez Pavel II. ga je povabil k sodelovanju pri pisanju nekaterih svojih okrožnic.
Venezuelska generalna tožilka Luisa Ortega Diaz je na sodišču vložila nujno zahtevo za preiskavo, s katero želi preprečiti za danes napovedano zasedanje sporne venezuelske ustavodajne skupščine, ki naj bi se začela ob 17. uri po srednjeevropskem času. Tožba temelji na očitkih, da so se dogajale manipulacije s podatki o volilni udeležbi. Iz države prihaja novica, da so voditelja opozicije Antonia Ledezmo izpustili iz pripora in ga poslali nazaj v hišni pripor. Opozicija sicer danes pripravlja množične proteste, saj se boji, da bo nova ustava, ki naj bi jo izdelala ustavodajna skupščina, oslabila parlament in državo spremenila v diktaturo. Razmere v državi z zaskrbljenostjo spremlja tudi papež Frančišek in Sveti sedež, ki je v preteklosti poskušal voditi mediacijo med vlado in opozicijo, vendar je bila ta neuspešna, saj vlada ni izpolnjevala svojih obljub.
V Angliji se je pojavil nov »primer Charlieja Garda«, poroča spletni portal Družine. Bolnišnica v Liverpoolu želi končati zdravljenje 14-mesečnega Alfieja Evansa, njegova starša pa se nameri zdravnikov odločno upirata in želita otroka odpeljati v ZDA.