Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
V zadnjih dneh se je znova pojavilo več novic o vatikansko-kitajskih odnosih, zlasti o tem, da naj bi se stališča in dejanja v zvezi s tem med papežem in njegovimi sodelavci razlikovala. Vatikanski tiskovni predstavnik Greg Burke je v včerajšnji izjavi za javnost zatrdil, da ni neskladij. Izjava sledi javnemu pismu, ki ga je na Facebooku objavil upokojeni hongkonški škof, kardinal Joseph Zen. Ta Vatikan obtožuje, da razprodaja Katoliško Cerkev na Kitajskem, ker naj bi Sveti sedež domnevno dva škofa podzemne Cerkve pozval k odstopu, da bi naredila prostor kandidatom, ki jih je odobrila kitajska vlada.
Papež se je včeraj srečal z udeleženci mednarodne konference o antisemitizmu. Kot jim je dejal v nagovoru, največji sovražnik, proti kateremu se je treba boriti, ni samo sovraštvo v vseh njegovih oblikah, ampak brezbrižnost. Ta je virus, ki se nevarno širi v našem času, ko smo vedno bolj povezani z drugimi, a vedno manj pozorni do drugih, je dejal papež in dodal, da je zdravilo za »virus brezbrižnosti« spominjanje. »Spomin je ključ za vstop v prihodnost in naša odgovornost je, da ga dostojno izročimo mladim generacijam,« je poudaril.
Papež je včeraj ob začetku sodnega leta sprejel člane Rimske rote, cerkvenega sodišča, ki se ukvarja s primeri ničnosti zakonske zveze. Spregovoril jim je o središčni vlogi vesti. Kot je dejal, morajo poskrbeti, da se verniki v neurejenih zakonskih razmerah ne bodo zaprli pred milostjo. Hkrati je pozval k zakonskemu katehumenatu.
Papež Frančišek je včeraj popoldne obiskal ukrajinsko grkokatoliško skupnost v Rimu. Gre za katoličane vzhodne obreda, ki pa so del Katoliške Cerkve. V baziliki sv. Sofije jim je izrazil bližino in zagotovil molitev zaradi vojne v njihovi matični domovini. Zahvalil se je ukrajinskim ženam, ki skrbijo za ostarele in jih spremljajo do smrti. Spomnil se je tudi škofa Stepana Čmila, od katerega se je v Argentini naučil streči pri maši, ukrajinske pisave, lepote njihovega bogoslužja. Iz njegovega pričevanja je spoznal, kako je bila njihova vera preizkušana v času ateističnega preganjanja prejšnjega stoletja.
Papež se je danes na nadškofiji v Limi srečal s perujskimi škofi. Na podlagi zgleda sv. Turibija iz Mongroveja, ki je bil nadškof v Limi na prehodu iz 16. v 17. stoletje, je spregovoril o identiteti današnjega škofa. Ta dviga glas proti socialnim nepravičnostim, spodbuja edinost Cerkve, govori aktualni jezik mladih. In ne ostaja za pisalno mizo.