Marta Jerebič
Marta Jerebič je novinarka informativnega programa Radia Ognjišče.
Mladi so danes izziv, Cerkve pa ni strah soočanja z izzivi. Tako je na predstavitvi sinode mladih, ki se začenja jutri, dejal generalni tajnik sinode škofov, kardinal Lorenzo Baldisseri. Poudaril je, da je Cerkev pripravljena prisluhniti glasu, občutljivosti in veri mladih, pa tudi njihovim dvomom in kritikam.
Papež Frančišek je včeraj sprejel udeležence seminarja o etiki v zdravstvu, ki te dni poteka v Vatikanu. Opozoril je, da zaradi birokracije in zapletenosti zdravstvenih sistemov prihaja do zanemarjanja človeške razsežnosti v odnosu med zdravnikom in pacientom. V času, ko na svetovni ravni vlada težnja po uzakonitvi evtanazije, papež poziva k temu, da so bolniki ljubljeni, spoštovani in sprejeti. Tako bo po njegovih besedah tudi negativna senca evtanazije izginila oziroma ne bo imela osnove.
Začasni sporazum med Vatikanom in Kitajsko o imenovanju škofov, ki je bil podpisan v soboto, ni neka improvizacija, ampak sad večletnega potrpežljivega dialoga, je papež včeraj dejal novinarjem na letalu, ko se je vračal s potovanja po baltskih državah. Da bi razumeli njegov namen, je kitajskim katoličanom in vsem vernikom po svetu napisal pismo, v katerem je poudaril, da vera spreminja zgodovino. Izrazil je upanje, da bo sporazum pomagal ozdraviti rane preteklosti, vzpostaviti in ohraniti polno občestvo z vsemi kitajskimi katoličani ter spodbudil prenovljeno prizadevanje za oznanjevanje evangelija. Dogovor že prinaša konkretne sadove, saj se bosta dva kitajska škofa lahko udeležila oktobrske sinode mladih v Vatikanu.
Papež Frančišek se danes mudi v Estoniji, zadnji etapi potovanja po baltskih državah, ki praznujejo stoletnico neodvisnosti. Estonija je visoko razvita, a hkrati tudi sekularizirana. Skoraj 70 odstotkov prebivalcev je versko neopredeljenih, nekdaj pa je večina pripadala luteranski Cerkvi. To rano je naslovil na ekumenskem srečanju z mladimi, kjer je dejal, da mora Cerkev spremeniti številne situacije, ki ljudi oddaljuje od nje. Sveti oče bo obisk sklenil s sveto mašo na Trgu svobode, v Vatikan pa se bo vrnil okoli 22. ure.
Potem ko je bil v soboto podpisan začasni sporazum med Vatikanom in Kitajsko o imenovanju škofov, portal VaticanNews prinaša pojasnila, kaj to pomeni za kitajske katoličane. Kot je dejal vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, je cilj dogovora pomagati krajevnim Cerkvam, da bodo imele pogoje večje svobode, samostojnosti in organiziranja, da se bodo lahko posvetile poslanstvu oznanjanja evangelija. Prvič po več desetletjih so vsi škofje na Kitajskem v občestvu z rimskim škofom, je pojasnil kardinal Parolin. Papež je namreč ob podpisu sporazuma v polno cerkveno občestvo sprejel škofe, ki so bili posvečeni brez papeške odobritve.