Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Na Zaplazu je včeraj potekalo škofijsko romanje bolnikov, invalidov in starejših novomeške škofije. Sveto mašo je ob somaševanju duhovnikov daroval apostolski administrator in upokojeni novomeški škof Andrej Glavan. V Puščavi na Pohorju pa so se ob nadškofu Alojziju Cviklu zbrali bolniki in ostareli iz mariborske nadškofije.
Petkovi protestniki so sinoči zahtevali odstop vlade in se odpravili do sedežev političnih strank, kjer so jim izročili javne pozive, naj se tudi z dejanji izrečejo o podpori neonacističnim gibanjem in na sedeže strank lepili plakate. Predsednik NSi Matej Tonin je na Twitterju zapisal, da smo podobne prizore leta 1930 spremljali v Nemčiji, ko so nacisti po ulicah z rumeno zvezdo označevali stavbe tistih, katerih preteklih dejanj ne bomo pozabili.
Hinavski človek živi z masko na obrazu in nima poguma, da bi se soočil z resnico, je pri današnji katehezi poudaril papež Frančišek. Govoril je namreč o primeru apostola Petra, ki je sicer sprejemal pogane in z njimi jedel. Ko pa so v mesto prišli pravoverni Judi, si tega ni več upal, da ne bi bil deležen kritike.
»Če bi imel priložnost čas zavrteti nazaj, do vsega ne bi imel tako zaničevalnega odnosa, temveč bi se cepil in k cepljenju spodbujal tudi vse ostale«, je pred smrtjo dejal prepoznavni ameriški radijski voditelj Phil Valentine. 61-letnik, ki je veljal za enega najvplivnejših posameznikov radia v ZDA, je po poročanju Siol.net glasno nasprotoval ukrepom proti zajezitvi epidemije, se norčeval iz cepljenja proti covidu in ocenil, da je manj kot odstotek možnosti za to, da zaradi njega umre. "Če se to zgodi, me bo zelo sram," je dejal. In žal se mu je zgodilo ravno to. Po besedah njegovega brata je Valentine pred smrtjo obžaloval, da se ni cepil in da je s svojo odločitvijo najverjetneje vplival tudi na številne poslušalce.
Pandemija že pušča svoje posledice, še posebej v najbolj revnih predelih sveta. Slovenska Karitas zato letos znova vabi, da podpremo njeno dobrodelno akcijo Za srce Afrike. S pomočjo akcije Z delom do dostojnega življenja je omogočeno tudi delo domačinom, kar prinaša možnost preživetja in upanje za boljšo prihodnost v domačem okolju. Samo lani je v programu sodelovalo 729 darovalcev iz Slovenije, ki so z mesečnim darom podpirali plačilo za delo staršev iz več kot 320 revnih družin v Afriki.