Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Medtem ko francoske sile nadaljujejo zračne napade proti islamističnim bojevnikom na severu Malija, pa voditelji katoliške Cerkve v tej zahodni afriški državi prosijo za mednarodno človekoljubno pomoč za begunce zaradi konflikta. Nadškof v prestolnici Jean Zerbo se je obrnil na mednarodno skupnost in prosil za pomoč za tisoče razseljenih Malijcev.
Papež Benedikt XVI. je sinoči daroval polnočnico v baziliki sv. Petra. »Ali imamo zares prostor za Boga, ko želi prit k nam?«, se je vprašal. »Imamo čas zanj?« Papež je najprej poudaril, da v našem življenju pogosto ne najdemo prostora za Boga. Ne spustimo ga tudi v naše čutenje in naše želje. Hočemo nas same, hočemo stvari, ki se jih je mogoče dotakniti, srečo, ki jo je mogoče izkusiti in uspeh naših osebnih načrtov. »Tako smo polni nas samih, da v nas ni prostora za Boga«, je dejal sveti oče. Zato pa v nas ne najdemo prostora tudi za naše bližnje, za otroke, za revne in tujce. Po papeževih besedah se moramo globoko spreobrniti, da bi v globini našega srca ustvarili prostor Zanj.
Režim sirskega predsednika Bašarja al Asada proti upornikom zdaj uporablja tudi raketne izstrelke in naftne sode, napolnjene z eksplozivom. Kemičnega orožja še ni uporabil, ameriški predsednik Barack Obama pa je Damasku zagrozil s posledicami, če se bo to zgodilo. Zmedo, ki vlada zaradi vse ostrejšega nasilja, so izkoristili islamski skrajneži in kriminalne skupine, ki napadajo krščanske skupnosti.
Ob dnevu človekovih pravic so mediji objavili pismo, ki ga je iz pakistanskega zapora napisala Asia Bibi. Kot je znano, je bila mati petih otrok pred tremi leti obtožena bogokletja proti Mohamedu, zaradi česar so jo obsodili na smrt z obešanjem. Zanjo se je zavzel sveti oče, mnogi ljudje dobre volje pa so po vsem svetu zbirali podpise njej v podporo. Njen mož Asiq Masih je novinarjem povedal, da Asia ne izgublja upanja, saj se zaveda, da je zaprta zaradi vere. 15. decembra bo Masih v njenem imenu prejel špansko nagrado „Naj se te sliši“.
Sveti oče je danes dopoldne v avdienco sprejel okoli štirideset udeležencev plenarnega zasedanja Papeškega sveta za pravičnost in mir. V govoru jim je spregovoril o posameznih, za njihov dikasterij pomenljivih odlomkih iz papeških dokumentov. Najprej je spomnil na besede bl. Janeza Pavla II., da je družbeni nauk sestavni del evangelizacijskega poslanstva Cerkve. Tako ima velik pomen tudi za novo evangelizacijo. Ko sprejmemo Jezusa Kristusa in njegov evangelij, in to ne le v osebno življenje, ampak tudi v družbene odnose, postanemo nosilci takega pogleda na človeka, njegovo dostojanstvo, njegovo svobodo in odnosnost, ki je zaznamovan s transcendenco, tako v horizontalnem kot vertikalnem smislu.