Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Raziskava, ki je potekala med marcem in novembrom lani je pokazala, da je na severu Italije papež Frančišek drugi po iskanosti preko googla. Prvi je politični aktivist in komik Beppe Grillo. Na svetovni ravni pa je na prvem mestu papež Frančišek. Sledita mu Barack Obama in Ed Snowden.
Medtem ko mednarodna skupnost išče rešitve za sklenitev mirovnega sporazuma v Siriji, pa je stanje tamkajšnjih ljudi več kot zaskrbljujoče. Trpijo lakoto, nimajo zdravil in sredstev za ogrevanje. Prebivalci Homsa so še vedno ujeti v mesto, v katero ne more priti nobena pomoč. Prav tako še ni nobenih novic o ugrabljenih duhovnikih in škofih.
Papež Frančišek je pri dopoldanski katehezi spregovoril o pomenu zakramenta svete birme, ki je močno povezana s svetim krstom. Skupaj z evharistijo namreč predstavljata zakramente uvajanja. Zato so jih v preteklosti obhajali hkrati ob sklepu katehumenske poti.
Direktor tiskovnega urada Svetega sedeža p. Federico Lombardi je ob sprejemu priznanja s strani španskega katoliškega radia in televizije spregovoril o zadnjih treh papežih in njihovem načinu komuniciranja. Poudaril je komunikacijsko moč Janeza Pavla II., tako v času, ko je bil še krepak, kot tudi v obdobju telesne oslabelosti; jasnost in zgoščenost misli Benedikta XVI. in izjemno karizmo komuniciranja papeža Frančiška, katerega sporočilo pride ljudem do srca.
Avstrijski škofje se mudijo na obisku ad limina apostolorum v Vatikanu. Včeraj so se srečali s papežem Frančiškom. Cerkev v naši sosednji deželi se srečuje s številnimi izzivi. Od 98 odstotkov krščenih, se jih za katoličane izreka 63 odstotkov, nedeljsko sveto mašo pa jih med njimi obiskuje le 9 odstotkov. Po drugi strani pa narašča število nevernih. Izziv za Cerkev medtem ostaja tudi skupina duhovnikov, ki je leta 2006 pozvala k neposlušnosti.