Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Združenje izdajateljev radijskih in televizijski programov pri GZS – Medijskih zbornici je na včerajšnjem srečanju obravnavalo v javno razpravo dan predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o medijih. Na razpravo je bila vabljena tudi ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar, ki pa je svojo udeležbo odpovedala na dan razprave. Tudi nihče drug iz Ministrstva za kulturo se ni udeležil razprave, kar po prepričanju organizatorjev kaže na odnos, ki ga ima to ministrstvo do medijev. Zato so člani omenjenega združenja sprejeli odločitev, da javno objavijo poziv predsedniku vlade za razrešitev ministrice za kulturo.
Ustavni sodniki obravnavajo pritožbo zoper sklep državnega zbora, ki je zavrnil razpis zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi. Pritožbo so vložili v koaliciji Za otroke gre, ki trdi, da v zakonu samem ni bila ugotovljena nobena protiustavnost in ga zato ni treba spreminjati. Glede na dosedanje izkušnje, po besedah sovoditelja koalicije Aleša Primca ni nujno, da bodo ustavni sodniki že danes odločili o referendumu, še manj pa je možno, da bi bila odločitev sporočena danes. Ustavni sodniki imajo namreč po sprejeti odločitvi možnost pripraviti ločena mnenja, ki so javnosti predstavljena skupaj z odločitvijo.
Papež Frančišek bo popoldne že drugič sprejel ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki se mudi na obisku v Italiji, saj je dopoldne obiskal expo v Milanu. Po besedah ruskega tiskovnega predstavnika bi Putin papežu z veseljem pojasnil njihovo stališče do spora z Ukrajino. Papeževa pripravljenost, da ga sprejme, pa dokazuje skrb Svetega sedeža za to ranjeno državo v srcu Evrope.
Papež Frančišek je tudi današnjo katehezo posvetil družini in težavam, s katerimi se sooča. Tokrat je izpostavil bolezen, s katero se slej ko prej sreča vsaka družina, še posebej v starosti. Bolezen družinskega člana prinaša s seboj še dodatno bolečino, saj na primer oče ali mati bolj trpita, ko gledata bolnega otroka, kot pa če bi bila sama bolna, je poudaril papež. Zato je po njegovih besedah družina najbližja bolnišnica. V mnogih krajih po svetu je namreč bolnišnica še vedno privilegij bogatejših, ali pa je zelo oddaljena. Mame, očetje, bratje in sestre pa so tisti, ki zagotavljajo nego in bolniku pomagajo ozdraveti.
V medijih še vedno odmeva včerajšnji zgodovinski obisk papeža Frančiška v Sarajevu. Po besedah tiskovnega predstavnika Svetega sedeža p. Federica Lombardija je bilo vseh pet srečanj izjemno pomembnih, najbolj ganljiva pa sta bila dogodek v katedrali, ko je papež prisluhnil pričevanjem mučenih duhovnika, redovnika in redovnice ter pa seveda srečanje z mladimi.