Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
V Italiji se pripravljajo na sprejem podobnega zakona, kot smo ga Slovenci zavrnili na referendumu. 26. januarja bodo o njem odločali v parlamentu, do takrat pa potekajo soočenja, razprave in molitev. Pri tem jih lahko podpremo tudi Slovenci.
V sobotnem duhovnem večeru smo gostili Klemena, ki nam je zaupal svojo težko življenjsko zgodbo. Že ob spočetju s strani očeta ni bil zaželen, potem pa je doživljal nasilje in alkoholizem. Iskal je kraj, kjer bi bil sprejet in ljubljen takšen kot je. Pogosto je to iskal na krajih, ki so njegovo trpljenje še poglobili. Prisluhnite, kako je našel svojo življenjsko srečo.
Na videz brez zavor se po državah Evropske unije kar po vrsti radikalno spreminja družinska zakonodaja. V luči napačno razumljene enakopravnosti zakonska zveza ni več definirana kot skupnost moža in žene, ampak skupnost dveh oseb. To ima neizogibno učinek tudi na pojmovanje družine: ta ne temelji več na naravno danih vezeh med starši in otroci, ampak postaja nekakšen pravni konstrukt; par si otroke »priskrbi« s posvojitvijo ali s pomočjo »darovanega« semena oz. jajčnih celic – ali pa, kot se je zgodilo v nedavnem primeru evropskega sodišča za človekove pravice, otroka »kupi« na »kliniki za reprodukcijo« v tujini. V odgovor na ta val rušenja družine je nova evropska pobuda, ki bo podpise začela uradno zbirati konec januarja.
Bilo je pred približno letom dni, ko se je začelo govoriti o tem, da se v državnem zboru pripravlja nov zakon o zakonski zvezi. Kmalu se je razvedelo, da je novelo že obstoječega zakona pripravila Združena levica. Ker gre za opozicijsko stranko, večina ljudi ni verjela, da bo tako radikalne spremembe definicije družine in zakonske zveze podprla vladna koalicija. Novela je bila predložena odboru za družino in osupli smo lahko le opazovali, da se je proti družini obrnila tudi največja koalicijska stranka.
Slovenska zavrnitev izenačitve istospolnih zvez z zakonsko zvezo moža in žene je imela pomembno sporočilo tudi za vso Evropo. Italija bo konec januarja v senatu sprejemala podoben zakon. Tudi v drugih državah se v imenu človekovih pravic vršijo podobni pritiski. Dan po slovenskem referendumu je nekdanji poslanec levosredinske Demokratske stranke in ustanovitelj časopisa La Croce Italijan Mario Adinolfi v intervjuju izpostavil vlogo Katoliške Cerkve v Sloveniji v tem boju za družino in dodal, da je zdaj na vrsti Italijanska škofovska konferenca.