Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
V medijih še vedno odmeva papežev obisk Egipta. Po besedah egiptovskega profesorja na Papeškem Vzhodnem inštitutu jezuita p. Samirja Khalila je bilo potovanje zelo uspešno, saj je povezalo in opogumilo kristjane in muslimane v gradnji miru in v boju proti nasilju. Muslimanski profesor Mohammad Sammak, ki se je kot edini musliman udeležil dveh sinod, pa je bilo srečanje v Kairu temeljnega pomena za nek nov začetek.
Ob 100 letnici fatimskih dogodkov, ki se jih bomo spomnili 13. maja, ko bo papež Frančišek med svojim obiskom v Fatimi za svetnika razglasil vidca Frančiška in Jacinto, Združenje posvečenih Jezusovemu in Marijinemu srcu pripravlja romanje Marijinih kapelic po slovenskih družinah. Kapelice z Marijinimi kipi za dekanije ljubljanske nadškofije ter koprske, celjske in novomeške škofije bo nocoj pri sveti maši na Rakovniku v Ljubljani blagoslovil nadškof Stanislav Zore.
April se izteka in pred nami je Marijin mesec maj. Letošnje šmarnice bodo imele dva poudarka: tiste za odrasle nas bodo vabile, naj postanemo orodja miru v današnjem svetu, otroške pa prinašajo zgodbo Urške, ki je na Sveti gori sprejela Marijino sporočilo, naj ji tam zgradijo Cerkev. Slovenski škofje so na seznam šmarnic dodali tudi šmarnice o fatimskih prikazovanjih z naslovom Z Marijo v življenje.
Zadnje današnje srečanje papeža Frančiška v Egiptu je potekalo na koptskem pravoslavnem patriarhatu. Sveti oče je patriarhu Tavadrosu potrdil zavzemanje za skupno pot, ki jo podpira ekumenizem krvi številnih mučencev. Zato sta se ob sklepu srečanja odpravila v bližnjo cerkev sv. Petra, kjer je 11. decembra lani v samomorilskem napadu Islamske države umrlo 29 ljudi. Kraj je pod imenom 'zid mučencev' postal cilj romanja mnogih. Skupaj z voditelji drugih krščanskih cerkva sta zmolila ekumensko molitev, položila venec rož in prižgala svečo.
Papež Frančišek se je v Egiptu najprej srečal s predsednikom države Al-Sisijem in nato z velikim imamo univerze Al-azhar Al-Tayyebom. Zatem pa sta se oba odpravila na mednarodno konferenco za mir, kjer sta zbrane tudi nagovorila. Papežev nagovor je bil zgoščen. Zatrdil je, da so verstva poklicala razkrinkati zlo in hkrati graditi mir ter jasno obsoditi nasilje v imenu religije. Obenem pa je izpostavil nujnost vzgoje za mir ter znova ostro obsodil trgovino z orožjem.