Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Papež Frančišek je danes ob sklepu medverskega srečanja v Bangladešu nagovoril skupino beguncev iz preganjane etnične skupine Rohingya iz Mjanmarja. V imenu nasilnežev jih je prosil odpuščanja.
Eden od osrednjih dogodkov papeževega obiska Bangladeša je bilo današnje medversko srečanje za mir. Uvodoma so zbrane nagovorili nadškof v Daki kardinal Patriack D'Rozario, predstavniki muslimanske skupnosti, hindujcev in budistov, anglikanski škof pa je vodil molitev za mir. Papež je zaželel, da bi bilo njihovo srečanje jasno znamenje zavzemanja verskih voditeljev in vseh vernikov za življenje v medsebojnem spoštovanju.
Eden od osrednjih dogodkov papeževega obiska Mjanmara je bilo današnje srečanje z vrhovnim svetom 'Sangha' budističnih menihov. Zbrali so se v enem od najbolj pomembnih budističnih templjev na Jugovzhodu Azije. Papež je v nagovoru izpostavil skupno zavzemanje katoličanov in budistov za mir in spoštovanje človekovih pravic. Ljudje namreč potrebujejo takšno skupno pričevanje verskih voditeljev, je zatrdil. Predsednik menihov pa je uvodoma ostro obsodil vsako nasilje v imenu religije in poudaril, da bi morali verski voditelje svoje vernike učiti pristnih naukov.
V Rimu so se pojavili plakati proti opravljanju splava. Leta 2018 bo minilo štirideset let od legalizacije splava na v Italiji. Na plakatih je po poročanju Družine zapisano: »Vsakih pet minut je umorjen otrok. Od leta 1978 jih je zaradi splava življenje izgubilo več kot šest milijonov. Spomnimo se tudi teh umrlih«, je še zapisano. Poleg besedila je podoba zarodka v maternici, ki mu grozi medicinski inštrument, namenjen uničenju nerojenega življenja v materinem telesu.
V rimskem parlamentu poteka 10. mednarodni kongres ministrov za pravosodje na temo: Svet brez smrtne kazni. Predsednik skupnosti sv. Egidija Marco Impagliazzo je zatrdil, da braniti življenje obsojenca pomeni braniti življenje vseh, tudi moje, pomeni zagovarjati lepoto in čast tega, da živimo.