Marjana Debevec
Marjana Debevec je novinarka na Radiu Ognjišče.
Papež Frančišek je tudi letošnji postni čas začel z bogoslužjem na rimskem griču Aventin. Po spokorni procesiji je tam 14. februarja v baziliki sv. Sabine obhajal bogoslužje pepelnične srede in vernikom podelil spokorni križ s pepelom. Nocoj pa se bo so sodelavci odpravil na postne duhovne vaje v Ariccio južno od Rima. Tokrat jih bo vodil duhovnik Jose Tolentino iz katoliške univerze v Lizboni.
Z več strani se sliši, da Evropa izgublja svoj cilj. Govori se o politični, ekonomski, pa tudi kulturni krizi, saj stara celina pozablja na svoje krščanske korenine. V Evropi opažamo tudi številne napetosti med Vzhodom in Zahodom, saj imamo o različnih vprašanjih, kot je tudi migrantski izziv, različna politična stališča. O tem, ali je dialog in iskanje skupne rešitve sploh mogoč smo se pogovarjali s prof. komunikologije na katoliški univerzi v Budimpešti in Univerzitetnem inštitutu Sophia v Loppianu prof. Palom Tothom.
Revija Civilta' Cattolica je objavila nedavni pogovor papeža Frančiška z jezuiti v Čilu. Med drugim je povedal, da se ob petkih običajno sreča z žrtvami zlorab. Poudaril pa je tudi, da je treba sprejeti in ljubiti Cerkev v njeni ranjenosti in spregovoril o tem, kako sprejema napade nanj.
Slovenska Karitas pa v začetku postnega časa začenja že z enajsto dobrodelno akcijo Ne pozabimo. Zbrana sredstva so namenjena za pomoč najrevnejšim družinam, otrokom in starejšim na območjih Jugovzhodne Evrope, ki jim zaradi brezposelnosti, nizkih plač in pokojnin, bolezni in drugih stisk primanjkuje osnovnih dobrin. V lanskem letu smo zbrali 110.535,70 evrov. Z zbranimi sredstvi so podprli programe pomoči v BiH, Srbiji, Makedoniji in Albaniji.
Postni čas pa je tudi priložnost, da se duhovno povežemo z ljudmi po svetu, ki najbolj trpijo. Apostolski nuncij v Siriji, kardinal Mario Zenari, poziva mednarodno skupnost, naj ne pozabi te izmučene dežele. V Siriji namreč vlada velika zaskrbljenost, ker mediji o dogajanju kljub nadaljevanju vojne ne poročajo več. Humanitarna pomoč pa medtem na nekatera območja prihaja po kapljicah, zdravstvene in prehrambne razmere so vedno slabše.