Andrej Šinko
Andrej Šinko je novinar Radia Ognjišče.
V baziliki sv. Petra v Vatikanu je papež Frančišek danes dopoldne vodil slovesno evharistično bogoslužje. Ob zastopanost različnih ras in jezikov v njegovem najožjem spremstvu ga je prevevalo močno mednarodno vzdušje. Tako v homiliji kot pozneje v opoldanskem nagovoru se je sveti oče zaustavil ob liku modrih, ki so se brez pomislekov napotili in vztrajno iskali napovedanega Odrešenika. S tem svojim zadržanjem mnogo povedo tudi nam danes.
Ob prazniku Gospodovega razglašenja je bilo slovesno tudi v cerkvah po Sloveniji. V ljubljanski stolnici je ob somaševanju škofov in duhovnikov sveto mašo ob svojem srebrnem jubileju škofovskega posvečenja daroval upokojeni nadškof Alojz Uran. V pridigi je zbrane nagovoril ljubljanski nadškof Stanislav Zore, Uranu pa je s pismom voščil tudi papež Frančišek.
Vsako leto 6. januarja praznujemo praznik Gospodovega razglašenja (epifanije) ali sv. treh kraljev. S slednjim je izraženo vsebinsko dopolnjevanje. Trije kralji (trije modri) podajajo bolj nazorno in živo predstavo o častilcih iz poganskih krajev, ki so prišli pozdravit in molit novorojenega Odrešenika.
Dogajanje na mednarodno političnem parketu v preteklih dneh so zaznamovali protesti v Iranu, ki naj bi bili posledica poskusa zunanjega vplivanja in domačega nezadovoljstva. Pred olimpijskimi igrami v Pjongčangu pa je prišlo tudi do otoplitve odnosov na Korejskem polotoku. O omenjenih temah, razvoju dogodkov in morebitnih novih konfliktih v svetu, je za naš radio spregovoril profesor na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila.
V Iranu se nadaljujejo protesti. Po tem, ko so pretekle dni ulice zasedali nasprotniki oblasti, se je danes na ulicah mest zbralo tudi več sto tisoč ljudi v podporo režimu. Nasilje je v zadnjih dneh terjalo več kot 20 mrtvih in številne ranjene, več sto oseb pa so oblasti aretirale.