Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Novinca v vrhu EU

Svet | 24.11.2009, 19:24

V 21. oddaji EU v živo smo govorili o Britanki Catherine Ashton, prvi ženski, ki bo Evropsko unijo zastopala v zunanjih zadevah ter Belgijcu Hermanu Van Rompuyu, ki bo po novi Lizbonski pogodbi prvi predsednik Sveta Evropske unije. Za komentar smo vprašali tudi evropskega poslanca Lojzeta Peterleta EPP/NSi.

Imenovanje Hermana Van Rompuya za predsednika Evropskega sveta ter Catherine Ashton za visoko predstavnico EU za zunanje zadeve in podpredsednico Evropske komisije je predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek pozdravil z besedami: "Naša dolga interna institucionalna razprava je skoraj končana. Evropska unija se lahko zdaj bolje osredotoča na ključna vprašanja, ki zadevajo naše državljane."

Poslanci EP sicer niso udeleženci izrednih zasedanj, celo v izjemnih primerih ne. V tem primeru pa je predsedstvo naredilo izjemo. Švedski premier Reinfeldt se je s predsednikom EP sestal pred večerjo. Jerzy Buzek je bil z izidi zadovoljen. „Zelo izčrpno sem bil obveščen. Predlog, ki sem ga slišal pred 20 minutami, pozdravljam. Po mojem mnenju in po mnenju Parlamenta se bo zgodilo nekaj zelo pomembnih stvari.“

Delovna večerja s krajšim vrhom za odločitev o prvem vodilnem timu Evrope je kljub govoricam o nepremostljivih razlikah potekala natančno po načrtih. Po samo dveh urah pogajanj sta bila predsednik Evropskega sveta in visoki predstavnik za zunanje zadeve ali podpredsednik Komisije soglasno določena. „Po letih razprav, priprav, urejanja zadev bo 1. decembra končno začela veljati Lizbonska pogodba. Danes smo odločili, kdo bo v prihodnosti vodil Evropo.“

To bo Herman Van Rompuy, ki je po mnenju javnosti najbolj priljubljen zaradi svojih diplomatskih sposobnosti in prispevkov svoje države k integraciji EU. Belgija pa bo tako prikrajšana za voditelja iz državne krize. Izbira baronice Ashton kot komisarke za trgovino je pomenila, da Evropa želi Združeno kraljestvo na ključnem položaju EU, kljub javnomnenjskim raziskavam, ki kažejo, da želi večina Britancev iz EU. „Bila sem prva Britanka, ki je postala komisarka, prva komisarka za trgovino, zato sem ponosna tudi, da bom prva visoka predstavnica Evrope. To odgovornost sem prevzela zelo resno.“ Kot podpredsednica Komisije bo Ashtonova januarja nastopila pred EP s preostalimi novimi komisarji.

Evropski poslanec Lojze Peterle pa je povedal, da pozdravlja obe imenovanji. „Za začetek izbira sploh ni slaba in je bila bolj premišljena, kot izgleda na prvi pogled. Rešitev se mi zdi uravnotežena. Zelo pomembno se mi zdi, da je med vodilnimi tudi ženska, kar pa pri izbiri Ashtonove ni bil prvi kriterij," je dejal Peterle.

Svet, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...