Božično drevo in jaslice že krasijo Trg sv. Petra v Vatikanu
Papež in Sveti sedež | 24.12.2009, 10:47
Papež Benedikt XVI. bo praznovanje božične skrivnosti začel s polnočnico v baziliki Svetega Petra, sicer dve uri prej kot ponavadi. Z njim bodo somaševali kardinali in škofje rimske kurije. Dnevno praznično mašo običajno daruje eden izmed kardinalov. Papež pa bo jutri opoldne z balkona vatikanske bazilike prebral božično poslanico in podelil blagoslov urbi et orbi - mestu in svetu. Tradicionalno božično voščilo z blagoslovom boste lahko spremljali na prvem programu Televizije Slovenija s pričetkom ob 11.55.
Na Trgu Svetega Petra je praznično že nekaj časa, saj ob božični smreki, ki so jo tokrat prinesli iz Belgije, stojijo jaslice v naravni velikosti. Slovesno jih bodo odprli danes popoldne. Temu bo sledilo molitveno bdenje ob sklepu katerega bo papež na oknu svoje delovne sobe prižgal lučko miru.
Ko so na božičnem drevesu prižgali luči, je papež zbranim predstavnikom iz Belgije dejal, da smreka, okrašena s številnimi okraski, ki so kakor lepi darovi, postane prinašalka luči, ki ni njena, ampak pričuje o pravi Luči, ki prihaja na ta svet. Benedikt XVI. je božično drevo primerjal s poslanstvom pastirjev, ki so ponoči bdeli pri čredi in jih je razsvetlilo sporočilo angelov, ter tudi s poslanstvom ljudi. Poklicani smo namreč, da obrodimo dobre sadove na tem svetu in tako pokažemo, da nas je Gospod resnično obiskal in odrešil. Smreka na trgu svetega Petra po papeževih besedah prav tako razodeva veliko skrivnost v preprostem in revnem kraju Betlehem. Rimskim meščanom, romarjem in vsem obiskovalcem Petrovega trga bo oznanjala prihod Božjega Sina, je še dejal papež.
Papež: Za božič Bog prihaja med nas
O pomenu praznovanja božiča je papež Benedikt XVI. spregovoril že pri včerajšnji splošni avdienci. Pri tem je omenil prve žive jaslice, ki jih je postavil sveti Frančišek, ter nam s tem še bolj približal Božjo ljubezen, dobroto in ponižnost. Zaželel je še, da bi letošnji praznik Kristusovega rojstva vsem ljudem prinesel mir in globoko veselje.
„Kristjani vemo, da je ob božiču Bog zares postal Emanuel, Bog z nami, od katerega nas ne loči več nobena pregrada in oddaljenost. V tistem otroku je Bog postal tako blizu vsakemu od nas, da ga lahko tikamo in se z njim zadržimo v zaupljivem odnosu globoke ljubezni, kot s katerimkoli novorojenčkom.
Bog prihaja brez orožja, brez moči, ker ne namerava osvajati od zunaj, ampak želi, da ga človek sprejme v svobodi. Bog je postal nemočen otrok, da bi premagal napuh, nasilje in željo po posedovanju človeka.“