Jože BartoljJože Bartolj
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tanja DominkoTanja Dominko

Papež povabil k duhovni pripravi

Papež in Sveti sedež | 20.12.2009, 14:37

S 4. adventno nedeljo postane Božič že prav blizu. Bogoslužje nas po preroku Miheju vabi, naj svoj pogled usmerimo v Betlehem, ki je sicer majhno mesto v Judeji, a je vendar priča velikega dogodka Božjega učlovečenja. Na to je spomnil papež Benedikt XVI. v svojem današnjem opoldanskem nagovoru pred molitvijo angelovega čaščenja in blagoslovom. Veliko množico zbranih na trgu sv. Petra je ob tem povabil k intenzivni duhovni pripravi na obhajanje božične skrivnosti.

„Tisoč let pred Kristusom se je v Betlehemu rodil veliki kralj David, ki ga Sveto pismo predstavlja kot Jezusovega prednika“, je sveti oče razlagal svetopisemski odlomek 4. adventne nedelje, ter dejal, da v Lukovem evangeliju beremo, da se je Jezus rodil v Betlehemu, ker se je v dneh popisovanja Mariji dopolnil čas poroda. Dejansko že Mihejeva prerokba omenja skrivnostno rojstvo, po katerem so bo „ostanek njegovih bratov vrnil k Izraelovim sinovom“(prim. Mi 5,1-3).

Gre torej za Božji načrt, ki zaobjema in razlaga čas in kraj prihoda Božjega Sina na svet. To je načrt miru, kakor naznanja prerok, ko govori o Odrešeniku. O njem pravi, da bo trdno stal in pasel čredo z Gospodovo močjo, da bodo živeli varni in da bo On sam mir! Prav ta zadnji vidik mesijanskega miru nas - po papeževih besedah - vodi do tega, da je mesto Betlehem - skladno z Mihejevo prerokbo - simbol miru v Sveti deželi in po vsem svetu.

Množica na trgu sv. Petra
Množica na trgu sv. Petra © CTV
Dandanes žal ne predstavlja uresničenega in trdnega miru, temveč mir, ki ga s težavo gradimo in pričakujemo, je nadaljeval sveti oče ter zagotovil, da se Bog takšnemu položaju nikakor ne vda. Zato se bo tudi letos v Betlehemu in v Cerkvi po vsem svetu znova obhajala božična skrivnost, ki je preroštvo miru za vsakega človeka. To je hkrati za kristjane naloga, da se z Jezusovim občutjem spustimo v območja zaprtosti, v pogosto neznane in skrite drame in konflikte prisotne tam, kjer živimo. Poklicani smo prinesti ljubezen tja, kjer je sovraštvo, odpuščanje tja, kjer je žalitev, veselje v kraje, kjer vlada žalost in resnico tja, kjer je zmota – kakor pravi znana frančiškanska molitev.

Sveti oče je opoldanski nagovor zaključil s trditvijo, da tudi dandanes, podobno kot v Jezusovem času, Božič ni nikakršna pravljica za otroke, temveč je Božji odgovor na dramo človeštva, ki išče resnični mir. „On sam bo mir!“ pravi prerok, ko govori o Odrešeniku. Na nas pa je,da mu na stežaj odpremo vrata in ga sprejmemo. Sveti oče nas je povabil, naj se tega zadržanja učimo pri Mariji in Jožefu in se tako z vero damo na razpolago služenju Božjemu načrtu. Tudi če ga povsem ne razumemo, naj se izročimo njegovi modrosti in dobroti. „Iščimo predvsem Božje kraljestvo in Njegova Previdnost nam bo pomagala“, je zagotovil sveti oče.

Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...