Cerkev pritrjuje ideji o človekovih pravicah
Cerkev po svetu | 11.12.2009, 09:36
Mednarodni dan človekovih pravic, ki ga obeležujemo danes, bodo tudi letos zaznamovala opozorila k različnim kršenjem človekovih pravic. Splošno deklaracijo človekovih pravic je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela 10. decembra 1948 v Parizu. Deklaracija je prva univerzalna izjava o temeljnih, neodtujljivih človekovih pravicah za vse ljudi in vse narode. Na varstvo človekovih pravic pa se odziva tudi Cerkev.
Predsednik nemške škofovske konference nadškof Robert Zollitsch je v izjavi zapisal, da Cerkev pritrjuje ideji o človekovih pravicah in njenemu vedno večjemu uresničevanju v vseh delih sveta. Ob tem posveča posebno pozornost verski svobodi, ki je eden osnovnih gradbenih kamnov pravic svobode. Kot je opozoril nadškof Zollitsch, so človekove pravice občečloveška in na poseben način tudi krščanska obveznost. Državi je prepovedano, da bi omejevala versko svobodo svojim državljanom, toda po mnenju nemškega nadškofa je današnji svet dejansko še zelo daleč od tega zavezujočega ideala.
V zvezi s tem je izpostavil, da je med kristjani več kot tri četrtine preganjanih. Po njegovih besedah so zlasti v nekdanjih komunističnih državah in muslimanskih deželah Cerkve in cerkvene skupnosti natančno nadzorovane, verniki pa so tudi družbeno diskriminirani. Položaj je po besedah nadškofa še posebej dramatičen v neurejenih državah kot je na primer Irak, kjer hočejo islamski teroristi z napadi na cerkvene stavbe pregnati kristjane, ki so še ostali. Predsednik nemške škofovske konference tako poziva vse odgovorne, naj prispevajo h krepitvi človekovih pravic in k verski svobodi po vsem svetu. Po njegovem prepričanju smo poklicani, da se postavimo na stran tistih, ki so zatirani in se zaradi vere bojijo za svoje življenje. Zollitsch zatrjuje, da tudi Cerkev ne bo popustila v tem, da se ne bi zavzemala za vse tiste, ki so oropani svojih neodtujljivih pravic in svoboščin tudi po več kot 60 letih splošne deklaracije o človekovih pravicah.