Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Papež ruskemu predsedniku poklonil ruski prevod socialne okrožnice

Cerkev po svetu | 04.11.2009, 14:44

Papež Benedikt XVI. je v četrtek, 3. decembra sprejel ruskega predsednika Dmitrija Medvedeva, ki se je pred pogovorom s svetim očetom sestal s papeževim državnim tajnikom kardinalom Tarcisijem Bertonejem in tajnikom Svetega sedeža za odnose z državami nadškofom Dominiquom Mambertijem. Kot so sporočili s tiskovnega urada Svetega sedeža, sta se sveti oče in Medvedev strinjala, da morata Ruska federacija in Sveti sedež vzpostaviti polne diplomatske odnose, hkrati pa izrazila zadovoljstvo nad obstoječimi odnosi med državama.

Sogovornika sta si izmenjala mnenja o nekaterih mednarodnih gospodarskih in političnih temah, o katerih sta spregovorila tudi v luči papeževe tretje okrožnice Caritas in veritate ali Ljubezen v resnici, Benedikt XVI. pa je nato Medvedjevu izročil ruski izvod omenjene enciklike. Ruski predsednik in poglavar Rimskokatoliške cerkve sta govorila še o nekaterih vprašanjih, povezanih z varnostjo in zagotavljanjem miru na svetu, dotaknila pa sta se tudi nekaterih kulturnih in družbenih tem skupnega interesa, kot sta denimo vrednota družine in prispevek katoličanov k skupnemu dobremu ruske družbe, so še sporočili s Svetega sedeža.

Zahvala svetega očeta Ruski pravoslavni cerkvi za knjižno objavo njegovih besedil o evropski kulturi

Sveti oče Benedikt XVI. se je Ruski pravoslavni cerkvi zahvalil za objavo knjige Evropa, duhovna domovina, ki vsebuje papeževa besedila o evropski kulturi. To je bilo prvič v zgodovini, da je moskovski patriarhat objavil kompilacijo besedil nekega papeža. Benedikt XVI. je gesto označil za odkrito in pomenljivo ter se vsem, ki so pri pripravi in objavi knjige sodelovali, prisrčno zahvalil. Knjiga je izšla v dvojezični izdaji, in sicer v italijanščini in ruščini, in vsebuje govore, ki jih je Joseph Ratzinger v zadnjem desetletju posvetil Evropi. Predgovor h knjigi je napisal predsednik oddelka za zunanje cerkvene odnose na moskovskem patriarhatu nadškof Hilarion, uredil pa jo je profesor zgodovine politične misli na katoliški univerzi presvetega srca Jezusovega v Milanu Pierluca Azzaro, ki je na sredini predstavitvi knjige v Rimu napovedal, da Vatikanska založba načrtuje izdajo knjige moskovskega patriarha Kirilla z naslovom Svoboda in odgovornost v teženju k slogi.

Po predstavitvi knjige Evropa, duhovna domovina je v sredo potekala tudi okrogla miza z naslovom Vloga Cerkva pri kulturni integraciji Evrope, na kateri so spregovorili predstavniki Katoliške cerkve in predstavniki Moskovskega patriarhata kot tudi politiki. Italijanski kulturni minister Sandro Bondi je poudaril, da objava knjige kaže, kako sta Katoliška in Pravoslavna cerkev duhovni kruh, ki ga človek potrebuje za življenje bolj kot materialni kruh. Ruski minister za kulturo Mikhail Shvydkoi je medtem opozoril, da je evropska celina brez vrednot krščanskega humanizma izgubljena, slovenski jezuit pater Milan Žust, ki je na Papeškem svetu za pospeševanje edinosti med kristjani odgovoren za odnose z Moskovskim patriarhatom, pa je poudaril, da je knjiga Evropa, duhovna domovina izredno pomemben korak naprej za skupno pričevanje katoličanov in kristjanov v Evropi. Profesor Azzaro je dodal, da gre predvsem za pomemben izraz pričevanja za ljubezen do Kristusa in med kristjani, iz te ljubezni pa se mora, kot je dejal, roditi evropska kultura v vseh svojih oblikah, kultura, polna moralne in ustvarjalne energije, in kultura, ki je vsa zavzeta za ustvarjanje prihodnosti, prijetne za vse ljudi. Azzaro je še poudaril, da se je propadu evropske celine mogoče izogniti le tako, da Evropejci ponovno odkrijejo svoje temeljne vrednote, uvidijo, da je Evropa skupna duhovna domovina tako pravoslavnih kot katoličanov, ter da se zanjo odločno zavzamejo.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...