
Kapela Našega Gospoda v Ignacijevem domu duhovnosti | (foto: Petra Stopar)
Prostor tihote sredi vsakdanjega vrveža
Utrip Cerkve v Sloveniji | 29.09.2025, 10:38 Petra Stopar
Slovenska provinca Družbe Jezusove obeležuje 100. obletnico blagoslova Doma duhovnih vaj pri Svetem Jožefu, danes Ignacijevega Doma duhovnosti. Obenem mineva 15 let od vnovičnega začetka delovanja prenovljenega Doma po povojni prekinitvi. Naša sogovornika ob tej priložnosti sta bila ravnateljica te ustanove in laikinja Sonja Pungertnik ter jezuit p. Milan Bizant.
Dolgoletni voditelj ignacijanskih duhovnih vaj p. Milan Bizant je v pogovoru za oddajo Utrip Cerkve v Sloveniji povedal, da je bil leta 1923 v Ljubljani katoliški shod, na katerem se je pojavila želja in potreba po domu duhovnih vaj »in dejansko je to bil prvi dom duhovnih vaj na Slovenskem«. Začeli so ga graditi leta 1924 po načrtih Jožeta Plečnika, s katerim so jezuiti že v preteklosti sodelovali. Dom so blagoslovili leta 1925.
»Potem pa je kar dobro zaživel in deloval, bile so duhovne vaje za razne skupine ljudi in to je kar dobro delovalo. Kot zanimivost lahko povem, da je bil v tem domu na duhovnih vajah leta 1927 tudi Angelo Roncalli, ki je bil takrat apostolski nuncij v Bolgariji in je tukaj opravljal duhovne vaje. To je zapisal tudi v svojem osebnem dnevniku. Znano je, da je potem postal papež Janez XXIII., ki je leta 2014 postal svetnik, tako da smo imeli svetnika tukaj na duhovnih vajah,« je dejal.
Duhovne vaje so dobro potekale do druge svetovne vojne, tudi v času druge svetovne vojne in nekaj let po njej je bilo delovanje še mogoče, čeprav okrnjeno. Leta 1949 pa so oblasti vse zaplenile. »V vmesnem času je tukaj imela svoje prostore najprej Medicinska fakulteta, potem je bila to mestna porodnišnica, pa Zavod za načrtovanje družine in druge ustanove. Ko smo dom dobili spet v posest, leta 2009, je sledila obnova in od 2010 naprej spet deluje kot dom duhovnih vaj.« Ta pri uresničevanju svojega poslanstva črpa iz duhovnega izročila svetega Ignacija Lojolskega in nauka Cerkve.
Ravnateljica Ignacijevega doma duhovnosti Sonja Pungertnik je predstavila sam dom in programe, ki jih izvajajo v njem: »Dom po obnovi razpolaga z 31 posteljami, torej imamo 16 sob, ki jih dajemo na razpolago tako za naše interne programe, pa tudi, če kdo želi dom najeti, dom ima tudi svojo kuhinjo, jedilnico, dve kapeli in seveda park, ki je tudi odličen za osamitev, za premišljevanje. Ta dom s pridom uporabljamo za širjenje ignacijanskih duhovnih vaj, to je naše osnovno poslanstvo, vsi ostali programi pa podpirajo to dejavnost. Tu so tudi krajše duhovne vaje, petdnevne, osemdnevne, za duhovnike, redovnike, laike, nekatere so osebno spremljane, nekatere v skupini. Seveda pa je vsak udeleženec tukaj deležen osebnega spremljanja, duhovnega spremljevalca oziroma patra jezuita. Potem so tukaj tudi duhovne vaje v vsakdanjem življenju, ki trajajo leto, dve, tri, ko nekako vse te stvari, ki jih Ignacij priporoča oziroma predlaga v teh duhovnih vajah, skušajo posamezniki živeti v vsakdanjem življenju.«
V Ignacijevem domu duhovnosti gostijo tudi biblično skupino, programe za žalujoče, programe, kjer se učijo razločevanja in drugo. »To je pot in iskanje in vsaka pot je zelo osebna, ni kar receptov, kjer bi rekli 'vsi enako delajte to in to, pa boste tam', kje pa, to je mnogo bolj osebno, iskreno in izziv,« je še dodal p. Milan Bizant.