Nataša LičenNataša Ličen
Mark GazvodaMark Gazvoda
Alen SalihovićAlen Salihović
Pametne naprave niso pravi vzgojitelj, otroci se na družbenih omrežjih ne znajo vesti (foto: Pixabay)
Pametne naprave niso pravi vzgojitelj, otroci se na družbenih omrežjih ne znajo vesti | (foto: Pixabay)

Osnovne šole bodo končno lahko izrekle vzgojni opomin

| 03.07.2025, 12:31 Tanja Dominko

Predlog novele zakona o osnovni šoli, o kateri bo državni zbor odločal jutri, po besedah državne sekretarke Ministrstva za vzgojo in izobraževanje Janje Zupančič na novo določa vzgojno delovanje šol. Vzgojni načrt ni več predviden kot samostojen dokument, ampak se vsebine vključujejo v letni delovni načrt šole. Glede na odzive v šolstvu prinaša zakon nekaj več orodij za ustvarjanje okolja, ki bo povečal učinkovitost pri delu v osnovnih šolah.

Kaj po novem prinaša vzgojno ukrepanje? Omeniti velja vzgojni opomin, če učenec krši dolžnosti in odgovornosti.  »Če je do sedaj veljalo, da otrok, ki je naredil, dajmo reči, prvo veliko neumnost v šolskem letu, pa ni važno, kaj je to bilo, tudi če bi nekoga pretepel do krvi, v obstoječem zakonu in pravilniku ni mogel dobiti niti vzgojnega opomina, bo zdaj to mogoče,« je dejal ravnatelj Osnovne šole Mengeš Sašo Božič. »In novost je, da se posamezni vzgojni opomin izreče za obdobje 12 mesecev, v katerem pa se z učencem izvaja vzgojne dejavnosti in se mu na ta način pomaga,« je dejala državna sekretarka Janja Zupančič. Kako je po njenih besedah po novem z uporabo pametnih naprav? »Ta se omeji v času izvajanja vzgojne izobraževalne dejavnosti. Uporaba pa je mogoča le, če je to potrebno za izvajanje vzgojne izobraževalnega dela in o tem odloči učitelj.« Novela daje tudi pravno podlago za pregled osebnih predmetov učencev ob utemeljenem sumu posedovanja nevarnih snovi in nalaga staršem dolžnost nadzora nad predmeti, ki jih otroci prinašajo v šolo.
S predlagano novelo so v združenju ravnateljev in pomočnikov zadovoljni. Ravnatelj osnovne šole Mengeš je med drugim dejal: »Ko imamo v prvem razredu otroka in sta v tem razredu učiteljica in drugi učitelj v prvem razredu in to ves čas, potem dobimo pa še spremljevalce za tega otroka, se pravi, so tri odrasle osebe v prvem razredu, pa je ta otrok tako nepredvidljiv, da ogroža vsako sekundo otroke okrog sebe in odrasle, potem res potrebujemo neke vzvode, da zaščitimo otroke, ki so v tem razredu.« Za učence, ki svojim vedenjem ogrožajo varnost drugih, se tako uvaja možnost prilagojenega izvajanja pouka. Podrobno je opredeljen tudi postopek opravičevanja odsotnosti. Božič je tega vesel. »V šolah se soočamo z daljšim absentizmom otrok. Starši opravičujejo daljše odsotnosti otrok, ki niso zdravstveno pogojene. Svojih dejani ne spremenijo, ne glede na to, da obvestimo Center za socialno delo, šolske inšpekcije in tako naprej. Skratka, tudi tukaj se staršem daje jasno sporočilo, da je šola obvezna.«

Med pomembnimi novostmi je, da se obeta nov predmet informatika in digitalne tehnologije v sedmem razredu, a začeli bi ga izvajati šele s šolskim letom 2028-2029. V združenju ravnateljev si želijo, da bi ta postopek izpeljali hitreje.
Poslanec SDS Tomaž Lisec je dejal, da bo njihova podpora predlogu odvisna od nadaljnje razprave. »Čeprav mislim, da je namen predlagateljev zakona pravi, da je treba tukaj določene stvari rešiti, me je strah, da se bodo v praksi, pa ne zaradi slabega zakona, posamezni ekscesi še vedno dogajali.« Državni zbor bo o noveli, pri kateri koalicijske stranke nimajo zadržkov, odločal jutri.

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...