
Gregor Capuder, Luka Jesenko in Boštjan Dolinšek so bili del zgodovine | (foto: osebni arhiv)
Bog, ne matematika: Slovenci v Vatikanu doživeli zgodovino
Papež in Sveti sedež | 09.05.2025, 13:08 Rok Mihevc
Nepopisno, neverjetno, zgodovinsko. S temi besedami so vzdušje ob belem dimu iz dimnika Sikstinske kapele pospremili trije Slovenci, študenta duhovnika in študent bogoslovec, ki so bili na Trgu svetega Petra priča zgodovinskemu trenutku.
Takšne sreče in takšnega veselja, kot sem ga doživel včeraj, še nisem začutil, je svoje občutke skušal strniti duhovnik Boštjan Dolinšek. »Preplavijo te občutki sreče, veselja in trdnosti, da je Cerkev spet dobila pastirja in imamo spet nekoga, ki bo oznanjal in hodil pred nami.«
Poseben zanimiv je bil zanj občutek pričakovanja v času med belim dimom in papeževim prihodom na balkon. »Po eni strani se je spet pokazala ta naša človeška matematika, ko smo spet začeli razmišljati, kdo bi lahko tako hitro dobil glasove. Ko je papež Leon XIV. prišel na balkon, se je spet pokazalo, da je Bog tisti, ki vodi Cerkev, ne naša človeška matematika, po kateri si je vsak predstavljal svojega kandidata. Vsak je imel neka svoja pričakovanja, na koncu pa pride nekdo, ki ga nihče od nas ni pričakoval. Tukaj se pokaže, kako je Bog vedno korak pred nami, kako je večji od nas in kako nam pošlje tistega, ki ga potrebujemo, čeprav tega ne vemo.«
Eno lepših doživetij je bilo zanj tudi čakanje in molitve prisotnih vernikov. »Videl si, kako cela Cerkev sodeluje. Konklave niso stvar 130 kardinalov tam notri, ampak smo vsi skupaj sodelovali s tem, da je na koncu prišlo do tega, da je Bog poslal svojega pastirja, ki vodi Cerkev.«
Tudi za bogoslovca Gregorja Capudra je bilo včerajšnje vzdušje neverjetno. »Vzdušje celotnega trga je naraslo, ljudje so bili veseli, začeli so vzklikati in potem sem hitro tekel nazaj do svoje skupine, rekli smo, pojdimo čim bližje in ko smo se približali baziliki, so takoj za nami zaprli sektor. Srečo smo imeli, da smo dobili mesto blizu balkona.«
Zraven njih je bil nek Italijan, ki je že tretjič prisostvoval izvolitvi papeža na trgu in spregovoril je o svojih spominih takrat. Ko so povedali, kdo je novi papež, je ime presenetilo, tudi Capudra. »Bilo je veliko presenečenje, ker smo v zadnjem času preko medijev in pogovorov stalno imeli v mislih papabile, torej morebitna imena za novega papeža, med katerimi ni bilo Leona XIV., zato je bilo presenečenje toliko večje.«
Presenetila pa ga je tudi izbira imena. »Papež me je presenetil s svojim imenom, ker se v trenutnem obdobju zelo ukvarjam z encikliko in papežem Leonom XVIII., pišem namreč diplomsko nalogo o tem, tako da me je to presenetilo in navdušilo. Zagotovo mu bo nek socialni vidik blizu, ta boj za pravično družbo. Je pa blizu tudi mladim duhovnikom, predvsem, ker je omenil tudi Kristusa.«
Tudi Dolinšek je podobno dejal, da novi papež ne prihaja kot politik, ampak kot nekdo, ki je v imenu Jezusa Kristusa prinesel mir. Meni, da bo nadaljeval smer papeža Frančiška. »Cerkve, ki odpušča, ki povezuje. S svojo držo, pojavnostjo je pokazal, da ne gre za kopijo. Pomembno je, da se tega kristjani zavedamo, ker zdaj bomo gotovo, tako kot delamo to vedno, papeža primerjali s predhodnikom, kar ni dobro. Pomembno je zavedanje, da vsak, ki je postavljen na mesto pastirja, je enkratno, edinstveno orodje, ki ga Bog v tistem času in v tisto situacijo pošlje. In edini, na katerega se vsak papež lahko znova vrača je sveti Peter.«