
Gaza, vojna | (foto: Pixabay)
Kaj se dogaja v Gazi?
Novice | 04.05.2025, 20:29 Tone Gorjup
Na Bližnjem vzhodu odmeva vpoklic na tisoče rezervistov izraelske vojske za potrebe razširjene vojaške ofenzive v Gazi, kar nakazuje na dejstvo, da ostaja predlog premirja med Izraelom in Hamasom na mrtvi točki. Medtem so v Gazi vstopili v tretji mesec popolne zapore dostopa do hrane, goriva, vode in zdravil.
Kaj to pomeni za palestinsko prebivalstvo in kakšni so novi načrti izraelske vojske v Gazi? Za komentar smo prosili poznavalca razmer na Bližnjem vzhodu, Nejca Krevsa.
Obubožano palestinsko ljudstvo je na robu množične lakote, kolapsa zdravstvenega sistema. Več kot 80 odstotkov od skupno dveh milijonov prebivalcev jepopolnoma odvisnih od humanitarne pomoči.
Po poročilih UNICEF-a je bilo od začetka leta 2025 zdravljenih več kot devet tisoč otrok zaradi akutne podhranjenosti, pri čemer število iz dneva v dan narašča.
Bolnišnice brez elektrike ne morejo delovati, zato sprejemajo le najnujnejše primere.
V izraelskih zračnih napadih so bila uničena številna kmetijska zemljišča, ki so ob ribolovu omogočala pridelavo hrane. Brez zunanjega dotoka humanitarne pomoči se razmere nikakor ne bodo izboljšale, a ocenjujem, da bo Izrael kmalu popustil mednarodnemu pritisku.
Taktika izčrpavanja palestinske enklave ogroža ne le na tisoče palestinskih življenj, temveč tudi izraelske talce, izmed katerih je malo kdo sploh še živ. A izraelski politični samodržec Netanjahu niti ne skriva svojih prioritet: uničenje Hamasa – tudi za ceno številnih življenj na obeh straneh.
Politika pritiska na Hamas se za zdaj ni obnesla, zato so znova vpoklicali okoli deset tisoč rezervistov, ki bodo napoteni v Gazo, obmejni del Libanona in na Zahodni breg. Večino rednih enot zdaj izraelska vojska usmerja v Gazo, kar nakazuje, da se bodo boji na obeh straneh nadaljevali, v navzkrižju tega pa bodo ostali ujeti palestinski civilisti, ki vse od oktobra 2023 prestajajo pekel na zemlji – potem ko je skrajno gibanje Hamas izvedlo teroristični napad na Izrael, ki velja za najsmrtonosnejši dan v zgodovini judovskega ljudstva po holokavstu.
Netanjahu je že davno opustil načelo „ajn tahat ajn, šen tahat šen" – oko za oko, zob za zob, in ga lahko danes parafraziramo v: oko za tisoč očes, zob za tisoč zob. Bližnji vzhod tako še naprej krvavi v bolečini Abrahamovih sinov.