
Nadškof Stanislav Zore in voditelj Jure Sešek | (foto: Urša Sešek)
Če kdo dvoma ne pozna, pomeni, da živi svojo vero površno
Radijski misijon 2025 | 07.04.2025, 14:23 Tone Gorjup
Z včerajšnjo tiho nedeljo smo vstopili 20. jubilejni misijon, ki poteka v duhu prošnje: Gospod, pomnoži nam vero! Sestavni del uvodnega misijonskega dneva je bil pogovorni večer Vprašajte škofa, ki se je odvijal v dvorani župnije Ljubljana Koseze, gost pa ljubljanski nadškof Stanislav Zore. Večer, ki ga je vodil Jure Sešek, se je odvijal v omenjeni dvorani z neposrednim prenosom na valovih Radia Ognjišča.
Večer s škofi ordinariji je novost letošnjega misijona, je povedal Jure Sešek in dodal: »Boste rekli, kaj pa jih boste spraševali, kakšne bodo teme? Teme bodo predvsem povezane z veroizpovedjo, ki je rdeča nit našega letošnjega radijskega misijona.« Nadškof Zore, ki je v misijonskem nagovoru razmišljal ob besedah: Verujem v enega Boga, Očeta vsemogočnega, Stvarnika nebes in zemlje ... , je bil vesel srečanja z zbranimi v dvorani in poslušalci. Prepričan je bil, da je na tak način »mogoče oblikovati eno samo občestvo, ki je na poti k veliki noči in hkrati na poti upanja v tem svetem letu našega odrešenja.« Nadškof je med drugim omenil, da je radijski misijon prinesel v Cerkev v Sloveniji nekaj novosti. Ena od teh je premik predprazničnega spovedovanja z velikega tedna v tihi teden, v katerem misijon poteka, kar je konkreten sad misijona.
Včasih kdo reče: To bi morali pa škofa vprašati? Kaj pa če se zgodi, da škof ne ve odgovora, je Jure izzval nadškofa. In odgovor? Nadškof je omenil različne možnosti: »Prav je, da vzameš v roke knjige in stvar skušaš preštudirat; lažja in prav tako zanesljiva pot je, da se vpraša ljudi, ki določeno snov obvladajo ...« Včasih pa je treba preprosto reči: tega pa ne vem. Nimam odgovora, dajmo vsi skupaj poslušati Boga, kaj bo on povedal.
Na vprašanje ali je že križ lahko izpoved vere, je nadškof pritrdil in nadaljeval: »Spodbujam ljudi, začnite dan z znamenjem križa! Začnite ga v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha. Na ta način odpreš vrata dragemu Bogu. Dragi Bog je dobrodošel, ima dovoljenje, da deluje s teboj, da hodi s teboj, da razmišlja s teboj, da srečuje ljudi s teboj in dan postane drugačen.«
Nadškof je z navzočimi in poslušalci razmišljal o podobnosti med vernimi in nevernimi, ko gre za dvom. Verujoči se vpraša: kaj pa, če Boga ni? Neverujoči pa razmišlja: kaj pa, če Bog je. Pri tem je postavil zanimivo trditev: »Če kdo dvoma ne pozna, pomeni, da živi svojo vero površno.« Kako širiti vero, ne da bi bil človek vsiljiv za ta svet, pa kljub temu govoriti resnico? Na to vprašanje je nadškof odgovoril s konkretnimi primeri in poudaril, da je najvažnejše pričevanje z življenjem in to, da v javnosti vere ne tajimo. V drugem primeru je šlo za vprašanje staršev, ki so poskrbeli za vzgojo svojih otrok, zdaj pa so se oddaljili od vere. Kaj storiti? Če povzamemo odgovor na kratko: odgovor sta ljubezen in molitev.
V nadaljevanju oddaje Vprašajte škofa so sledila vprašanja o tridentinski maši, o katehumenih, o upanju, o popolnem in delnem odpustku, o razpadu prvega zakona in življenju v novi skupnosti oziroma vprašanju ničnosti zakona ... Vse odgovore lahko slišite v avdio arhivu našega radia.
Zadnji del večera je bil namenjen le tistim, ki so bili v dvorani. Spraševali so še o razlogih za preizkušnje današnjega sveta od vojn do naravnih nesreč, o človekovi svobodni volji, pa tudi o prenosu posmrtnih ostankov žrtev Macesnove Gorice iz enega skladišča v drugo. Nadškof Stanislav Zore je dejal, da je treba najti primeren kraj za pokop v središču naše domovine ... verjame, da so najbolj primerne Ljubljanske Žale, lahko tudi Orlov vrh, kjer imamo že več kot osemdeset let prikrito grobišče. Vse odločitve pa je treba sprejemati v dogovoru s svojci in tistimi, ki se že desetletja posvečajo odkrivanju in ureditvi prikritih grobišč.