
Več kot 600 ljudi se je udeležilo križevega pota med Slovenijo in Italijo | (foto: Vatican Media)
Križev pot med Italijo in Slovenijo, znamenje enotnosti onkraj starih zidov strahu
Novice | 19.04.2025, 14:27 Alen Salihović Vatican News
Poseben križev pot je na veliki petek potekal tudi na meji med Gorico in Novo Gorico, ki je povezal Italijane in Slovence – dva naroda, ki ju je po drugi svetovni vojni dolgo ločeval zid. V znamenje upanja, miru in skupne prihodnosti se je več kot 600 vernikov, med njimi številni mladi, podalo na pot od cerkve Marije Kraljice v Gorici do svetišča na Kostanjevici pri Novi Gorici.
Dogodek sta vodila nadškof Carlo Roberto Maria Redaelli in vikar koprske škofije Bogdan Vidmar. Udeleženci so ob sedmih postajah, v slovenščini in italijanščini, razmišljali o Kristusovem trpljenju in o sodobnih izzivih človeštva: vojni, miru, okolju, otrocih, solidarnosti in veri v prihodnost.
Redaelli: Pot za tiste, ki verjamejo v upanje ...
Na ta način križev pot ni bil le geografsko zaznamovan kot pot med dvema mestoma, ki danes živita skupaj z izkušnjo Evropske prestolnice kulture, potem ko sta bila več kot pol stoletja ločena z mejo - ampak tudi simbolično, najprej z ob zavedanju bolečine vojne in na koncu tudi z zaupljivim pogledom Marije, matere človeštva na vsakega otroka.
»Da bi dosegli veselje vstajenja, moramo iti skozi trpljenje velikega petka,« je ob koncu poudaril nadškof Redaelli in dodal, da je ta križev pot, ki so ga skupaj prepotovali Italijani in Slovenci, omogočila sposobnost tistih, ki so z leti na obeh straneh meje še naprej verovali in živeli v upanju, tudi v trenutkih, ko se je bilo lažje prepustiti malodušju in strahu. Skupna pot Italijanov in Slovencev je tako postala simbol, da je gradnja mostov in skupnega evropskega sožitja mogoča za vse, ki vztrajajo v upanju.