Marjan BuničMarjan Bunič
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Marko Lotrič (foto: Državni svet)
Marko Lotrič | (foto: Državni svet)

Lotrič na srečanju pedagogov: V tem hitro spreminjajočem se okolju ste pedagogi tisti, ki ne učite le dejstev

Slovenija | 08.04.2025, 08:11 Alen Salihović

V soboto, 5. aprila, je v Novi Gorici potekalo vseslovensko študijsko srečanje pedagogov z naslovom »Sodobni učitelj in večna pedagoška vprašanja. Pobudnik srečanja je bilo Društvo katoliških pedagogov Slovenije, glavno organizacijo pa so nato prevzeli goriški pedagogi.

"Zasledovali in dosegli smo več ciljev. Najprej smo preko druženja in pogovora okrepili občutek povezanosti. Poleg tega smo se obogatili za marsikatero novo spoznanje, ko smo prisluhnili trem predavateljem: Janu Dominiku Bogataju, Anji Božič in Nadji Ušaj Pregeljc. Z ogledom samostanske knjižnice in grobnice Bourbonov na Kostanjevici smo se vključili v živahno kulturno dogajanje evropske prestolnice kulture. Ne nazadnje, nam je srečanje pomenilo vir novih duhovnih moči in upanja, saj smo skupaj praznovali sveto mašo in se priporočili zavetniku učiteljev, bl. Antonu Martinu Slomšku, ob tem ko so slovesno umestili njegove relikvije v novogoriški konkatedrali," so zapisali po srečanju. 

 

Srečanja so se udeležili tudi predsednik državnnega sveta Mark Lotrič, profesor Milček Komelj in škof Jurij Bizjak.

V nagovoru je Lotrič spomnil, da živimo v svetu, v katerem napredek umetne inteligence in digitalnih tehnologij vsak dan spreminja način našega dela, komuniciranja in razmišljanja. »V tem hitro spreminjajočem se okolju ste pedagogi tisti, ki ne učite le dejstev, temveč mladim pomagate razumeti svet okoli sebe. S svojo vlogo ne oblikujete zgolj znanja, temveč tudi soustvarjate vrednote, spodbujate kritično mišljenje, učite strpnosti in empatije. Ste tisti, ki mladim odpirate oči za pomen skupnosti, odgovornosti in sobivanja v raznoliki družbi,« je dejal.

Poudaril je, da je tehnologija sicer mogočna, a brez etike in vrednot izgublja svojo smer. Izpostavil je vlogo družine in šole pri gradnji temeljnih vrednot in njihovi uporabi v vsakdanjem življenju. »V šoli se otroci učijo ne le matematike in jezika, ampak tudi medsebojnega razumevanja, reševanja konfliktov, spoštovanja pravil in sodelovanja,« je dejal Lotrič.

Ob koncu nagovora je opozoril, da se trg dela spreminja in da si želijo podjetja zaposlovati mlade, ki znajo sodelovati, razmišljati izven okvirjev, biti inovativni in odgovorni ter da se mora izobraževalni sistem prilagajati sodobnim trendom in se razvijati v dialogu z gospodarstvom.

Vir: Državni svet in www.dkps.si/drustvo/obmocne-skupnosti/goriska#c1370

Slovenija, Politika, Sociala, Novice
Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović) Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović)

150 mož želi biti odgovornih v družini in družbi

Na Sladki Gori je danes potekalo 4. vseslovensko srečanje mož, očetov in sinov. Po sveti maši so zbrani prisluhnili okrogli mizi. Na njej so sodelovali celjski škof Maksimilijan Matjaž, družinski ...

Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir) Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir)

Gospod je pedagog, pusti nam, da ga sami iščemo

Drugi dan radijskega misijona smo bili posebej povezani z mariborsko nadškofijo. Na pogovornem večeru v Slomškovi dvorani v drugem največjem slovenskem mestu so tako verniki vprašanja postavljali ...