Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Osnovna šolaa v Toritu, kjer so dekleta iz projekta prejele vložke in je v vsakem razredu preko 100 mladih. (foto: ARO)
Osnovna šolaa v Toritu, kjer so dekleta iz projekta prejele vložke in je v vsakem razredu preko 100 mladih. | (foto: ARO)

»Dobroti dajemo glas« in odhajamo v Južni Sudan

Svet | 21.03.2025, 07:54 Jure Sešek

Ko smo pred leti odšli na obisk k našim misijonarjem na Madagaskar, smo našo pot poimenovali »Dobroti dajemo glas« in razmišljali o dvojnosti tega lepega gesla. Misijonarjem smo dali priložnost, da so se zahvalili vsem, ki pomagajo misijonom, hkrati pa smo tudi njim rekli hvala. Za zglede, ki nam pomagajo rasti in za to, da so tako izjemni predstavniki našega naroda v svetu.

Tokratna pot v Južni Sudan bo drugačna od omenjene in naslednjih, ki so nas vodile v Etiopijo, Ukrajino, Ugando ali Burundi. V eni izmed najbolj revnih, hkrati pa v najmlajši državi sveta namreč ni slovenskih misijonarjev. V zgodovini je ob Nilu misijonaril Ignacij Knoblehar, danes pa slovenska pomoč prihaja prek projekta, ki ga sofinancira Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve.

Ob Izidorju Ščeku in Juretu Sešku bo »voditeljica poti« Jana Lampe, ki na Slovenski karitas bdi nad mednarodno humanitarno pomočjo. Skušali bodo v živo spremljati delovanje Slovenske, mednarodne in južno sudanske Karitas. Spoznavali bomo, kako v najrevnejše predele sveta prihaja pomoč, kako se domačini in mednarodna skupnost spopadajo z lakoto, revščino, podnebno krizo in razseljenostjo po dolgoletnih konfliktih. Južni Sudan je zaznamovan s temno zgodovino.

Jana, Jure in Izidor so že uigrana ekipa
Jana, Jure in Izidor so že uigrana ekipa © Rok Mihevc

Spoznavali bomo, kako v najrevnejše predele sveta prihaja pomoč, kako se domačini in mednarodna skupnost spopadajo z lakoto, revščino, podnebno krizo in razseljenostjo po dolgoletnih konfliktih.

Dežela je v 19. stoletju veljala za pomembno območje trgovine s sužnji, nato so ga izčrpavale vojne, lakota in bolezni. Nenehni spori težijo prebivalce tudi danes, posebej so izpostavljene ženske in otroci. Zanimalo nas bo, kako v Južni Sudan doteka mednarodna pomoč, kakšne programe v tej revni državi pripravlja Karitas in kakšni so sadovi njihovega dela.

V Južnem Sudanu lahko slišimo več kot 60 različnih jezikov, kar priča o raznolikosti narodov na tem področju. Žal je raznolikost velikokrat vzrok za spore in vojne, ki jim v tej afriški državi ni videti konca.

Vabimo vas, da spremljate našo pot. Prek radijskega programa in na naših družbenih omrežjih. Dajmo glas dobroti!

 

Svet, Dobroti dajemo glas
Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović) Moški na srečanju na Sladki Gori (photo: Igor Vojinović)

150 mož želi biti odgovornih v družini in družbi

Na Sladki Gori je danes potekalo 4. vseslovensko srečanje mož, očetov in sinov. Po sveti maši so zbrani prisluhnili okrogli mizi. Na njej so sodelovali celjski škof Maksimilijan Matjaž, družinski ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«