Jure SešekJure Sešek
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Preganjanje in mučenje kristjanov (foto: Unsplash)
Preganjanje in mučenje kristjanov | (foto: Unsplash)

Preganjanje kristjanov narašča

Svet | 20.03.2025, 13:52 Helena Križnik

Preganjanje kristjanov po svetu ne pojenja. Zaskrbljujoči so podatki mednarodne človekoljubne organizacije Open Doors, ki kažejo, da se je v primerjavi z minulim letom skoraj podvojilo. Odbor za zunanje zadeve v Evropskem parlamentu je zato Evropski komisiji v odločanje poslal poseben projekt pomoči. Podprl ga je tudi evropski poslanec Matej Tonin.

Še vedno je najnevarneje biti kristjan v Severni Koreji, kjer razkritje vere vodi v zapor, mučenje in celo smrt. Najbolj krvava država za kristjane je Nigerija, lani jih je bilo tam ubitih 3.100. V Nigeriji so pogoste tudi ugrabitve duhovnikov, v zadnjih desetih letih je bilo takšnih primerov 145, pri čemer je življenje izgubilo 11 duhovnikov, štirje ostajajo pogrešani. V več državah Podsaharske Afrike so znane ugrabitve krščanskih deklet in žena, ki jih prisilno poročajo z muslimani. Nedavno so iz Sirije poročali o pokolih civilistov, med žrtvami so bili prav tako kristjani. Iz Irana je medtem pred dnevi prišla vest o treh spreobrnjencih iz islama, ki bodo morali zaradi svojega verskega prepričanja za 40 let za zapahe. Tudi sicer je po svetu naraslo število obsojenih kristjanov, pri čemer prednjači Indija. Eno od orodij za zatiranje verske svobode je digitalno preganjanje, ki se širi s Kitajske. Nevarno ga posnemajo ostali avtoritarni režimi. Tu so še uničevanje, plenjenje in zapiranje cerkva ter tudi napadi na krščanska podjetja in domove, pa telesno nasilje nad posamezniki in grožnje s smrtjo. Pod črto - žrtev preganjanja ali diskriminacije je vsak sedmi kristjan na svetu.

Evropski parlament predlaga pomoč trpečim krščanskim skupnostim

»Kar 365 milijonov naših bratov in sester trpi zaradi svoje vere,« je opozoril tudi Tonin, ki prihaja iz vrst Evropske ljudske stranke.

Matej Tonin
Matej Tonin © NSi
Kot edini evropski poslanec iz Slovenije med člani odbora za zunanje zadeve v Evropskem parlamentu je glasoval za predlog, da se 5 milijonov evrov prek solidarnostnega sklada Evropske unije nameni preganjanim kristjanom. Cilj tega proračunskega projekta je vzpostavitev namenskega programa štipendij za preganjane krščanske študente po svetu, ki bi jim omogočil študij na univerzah znotraj sedemindvajseterice. Podpira tudi obnovo krščanskih skupnosti. »Naša dolžnost je, da branimo versko svobodo in se zavzamemo za vse, ki trpijo,« je bil ob tem jasen Tonin. Versko nasilje je nesprejemljivo, je dodal, Evropska unija zato po njegovih besedah ne sme gledati stran.

Svet, Novice
Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija) Misijonar Danilo Lisjak (photo: Don Bosko Slovenija)

V prometni nesreči je umrl misijonar Danilo Lisjak

K svojemu Stvarniku in Odrešeniku je 74. letu življenja odšel salezijanec duhovnik in misijonar Danilo Lisjak. Skoraj vse svoje duhovniško delo je posvetil misijonski službi v Afriki. 

Miha Novak (photo: Rok Mihevc) Miha Novak (photo: Rok Mihevc)

Prostor za moške, kjer iskrenost ni sramotna

V Kolokoviju smo gostili pripadnika Katakomb. Ne tistih, v katerih so zbirali prvi kristjani ob grobovih mučencev in molili, ampak tistih, ki imajo svoje prostore pri sv. Petru v Ljubljani. Tam se ...