Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Župnik Andrej Marko Poznič (foto: Primož Lavre)
Župnik Andrej Marko Poznič | (foto: Primož Lavre)

Andrej M. Poznič o kristjanofobiji in o tem, zakaj državni vrh molči

Slovenija | 11.03.2025, 14:13 Marta Jerebič

Po sobotnem oskrunjenju ljubljanske stolnice z rdečo barvo se postavlja vprašanje, zakaj je Cerkev lahko dežurni krivec za karkoli. O tem, kje so razlogi za kristjanofobijo, kje so možne rešitve in zakaj državni vrh molči, smo se pogovarjali z duhovnikom Andrejem Markom Pozničem.

Vzroki

V Evropi je Cerkev kot naravni sovražnik obravnavana že vse od francoske revolucije naprej. V Sloveniji se o njej sistematično negativno govori od leta 1945. »Zato mlad človek, Slovenec na splošno, raste v nekem naravnem odporu proti Cerkvi in na ta način se njegov strah zlahka izraža tudi s temi nasilnimi vandalskimi dejanji,« je v pogovoru za naš radio dejal dr. Andrej Marko Poznič, ki je sicer spomnil, da je že Jezus sam napovedal, da se bo Cerkvi vedno nasprotovalo. »Torej, kristjan mora računati z odporom tega sveta proti Cerkvi.«

Torej, kristjan mora računati z odporom tega sveta proti Cerkvi.

Zakaj državni vrh molči?

Ko je bila oskrunjena mariborska sinagoga, se je oglasil tudi državni vrh in varuh človekovih pravic. Kako si razlagati molk ob napadih na krščanske cerkve? Po Pozničevem mnenju so naši oblastniki preprosto skladni s svojim lastnim prepričanjem. »Oni krščanstva ne tolerirajo, ga ne prebavijo, so proti njemu. Zato so tiho, kadar se nekdo iz njihovih vrst znaša zoper Cerkev, saj tudi sami sodelujejo z diskriminacijo zoper kristjane na tak ali drugačen način.«

Rešitve

Rešitev najprej vidi v tem, da drug drugemu priznamo pravico do obstoja. Potem pa bi se morali srečati, usesti za mizo in razpravljati o stvareh. »Vse to, kar je v zadnjih 25 letih levica pri nas ukinila. Nimamo več okroglih miz, na katerih bi se dejansko sistematično in argumentirano razpravljalo o največjih problemih. Nimamo več priznavanja, da je tudi opozicija vredna življenja in da prispeva svoj delež k reševanju naših problemov. Nimamo več niti tega, da bi v šolah dostojno predstavljali našo slovensko zgodovino v smislu tega, kar je prispevala Katoliška cerkev.« Kot je še dodal dr. Poznič, spoštovanja ni mogoče samo predavati, treba ga je izvajati tudi v praksi.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...