![Udeleženci današnje novinarske konference Udeleženci današnje novinarske konference (foto: Marjana Debevec)](/images/cache/720x420/crop/images%7Ccms-image-000212011.jpg)
Udeleženci današnje novinarske konference | (foto: Marjana Debevec)
Začel se je proces...
Novice | 13.02.2025, 13:28 Marjana Debevec
V slovenščini je izšel sklepni dokument sinode o sinodalnosti, ki je trajala kar tri leta. Gre namreč za način življenja Cerkve, h kateri nas spodbuja papež, da bi bolj zaživeli kot skupnost, v katero bodo vključeni vsi in bodo odgovorno prispevali svoj delež. Dokument so predstavili na današnji novinarski konferenci.
Rezultata sinode ne moremo pričakovati iz danes na jutri, so si bili enotni udeleženci novinarske konference. Gre namreč za proces, ki se je začel od župnij, škofij, celin in na koncu potekal na dveh sinodah v Rimu.
»Gre za spremembe, ki so potrebne v Cerkvi, ker živimo drugačno kulturo, kot se je živelo desetletja nazaj,« je pojasnil sociolog dr. Igor Bahovec.
Cerkev ni demokracija
Sinodalni način po besedah urednice zbirke Cerkveni dokumenti dr. Alenke Arko ni demokracija živeta na Cerkveni način, ampak gre najprej za poslušanje Svetega Duha in nato drug drugega. »To je neko zagotovilo, da res iščemo to, kar Bog želi za Cerkev danes – tukaj in zdaj.«
Po besedah celjskega škofa Maksimilijana Matjaža, ki je bil delegati slovenske Cerkve na sinodi, naj bi celoten proces prispeval k temu, da bi se Cerkev bolj zavedala svoje identitete in v svoje poslanstvo vključila vse ljudi; da bi se vsak čutil odgovornega prispevati svoje talente.
»Mi smo ta proces v naši škofiji že začeli z bazično službo bralca, ki se razvija potem v službo voditelja bogoslužja, animatorja občestva, za kar je pa potrebna tudi Cerkvena formacija.«
To ne pomeni konec hierarhije
Za življenje Cerkve smo torej odgovorni vsi z namenom skupnega odločanja. »To ne pomeni konec hierahičnosti, pomen pa konec te predstave o hierahičnosti, ki je od zgoraj – navzdol, torej piramidalna,« je pojasnil Bahovec.
Hierarhija bo torej ostala, spremenil pa se bo način, kako se živi hierarhičnost. »Več je poslušanja, več je skupne odgovornosti. In res je, da nekateri laiki nad tem ne bodo najbolj zadovoljni. Zakaj? Ker je včasih lažje delati, ko si spodaj, kot če si sam soodgovoren.«
Procesi bodo trajali več generacij
Po besedah škofa Matjaža so za te spremembe odgovorni pastorji v Cerkvi – torej papež, škofje, duhovniki in vsi tisti, ki imajo neko vodilno vlogo. Kot rečeno pa gre za procese, ki bodo trajali več generacij, vodili pa naj bi do Cerkve, ki bo dom za vse in v kateri bo vsak našel svoj način oznanjevanja veselega oznanila v svetu, kjer živi.