Slavi KoširSlavi Košir
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Udeleženci današnje novinarske konference (foto: Marjana Debevec)
Udeleženci današnje novinarske konference | (foto: Marjana Debevec)

Začel se je proces...

Novice | 13.02.2025, 13:28 Marjana Debevec

V slovenščini je izšel sklepni dokument sinode o sinodalnosti, ki je trajala kar tri leta. Gre namreč za način življenja Cerkve, h kateri nas spodbuja papež, da bi bolj zaživeli kot skupnost, v katero bodo vključeni vsi in bodo odgovorno prispevali svoj delež. Dokument so predstavili na današnji novinarski konferenci.

Rezultata sinode ne moremo pričakovati iz danes na jutri, so si bili enotni udeleženci novinarske konference. Gre namreč za proces, ki se je začel od župnij, škofij, celin in na koncu potekal na dveh sinodah v Rimu.

»Gre za spremembe, ki so potrebne v Cerkvi, ker živimo drugačno kulturo, kot se je živelo desetletja nazaj,« je pojasnil sociolog dr. Igor Bahovec.

Cerkev ni demokracija

Sinodalni način po besedah urednice zbirke Cerkveni dokumenti dr. Alenke Arko ni demokracija živeta na Cerkveni način, ampak gre najprej za poslušanje Svetega Duha in nato drug drugega. »To je neko zagotovilo, da res iščemo to, kar Bog želi za Cerkev danes – tukaj in zdaj.«

Po besedah celjskega škofa Maksimilijana Matjaža, ki je bil delegati slovenske Cerkve na sinodi, naj bi celoten proces prispeval k temu, da bi se Cerkev bolj zavedala svoje identitete in v svoje poslanstvo vključila vse ljudi; da bi se vsak čutil odgovornega prispevati svoje talente.

»Mi smo ta proces v naši škofiji že začeli z bazično službo bralca, ki se razvija potem v službo voditelja bogoslužja, animatorja občestva, za kar je pa potrebna tudi Cerkvena formacija.«

Več medijev se je udeležilo današnje novinarske konference
Več medijev se je udeležilo današnje novinarske konference © Boštjan Debevec

To ne pomeni konec hierarhije

Za življenje Cerkve smo torej odgovorni vsi z namenom skupnega odločanja. »To ne pomeni konec hierahičnosti, pomen pa konec te predstave o hierahičnosti, ki je od zgoraj – navzdol, torej piramidalna,« je pojasnil Bahovec.

Hierarhija bo torej ostala, spremenil pa se bo način, kako se živi hierarhičnost. »Več je poslušanja, več je skupne odgovornosti. In res je, da nekateri laiki nad tem ne bodo najbolj zadovoljni. Zakaj? Ker je včasih lažje delati, ko si spodaj, kot če si sam soodgovoren.«

Procesi bodo trajali več generacij

Po besedah škofa Matjaža so za te spremembe odgovorni pastorji v Cerkvi – torej papež, škofje, duhovniki in vsi tisti, ki imajo neko vodilno vlogo. Kot rečeno pa gre za procese, ki bodo trajali več generacij, vodili pa naj bi do Cerkve, ki bo dom za vse in v kateri bo vsak našel svoj način oznanjevanja veselega oznanila v svetu, kjer živi.

Novice
Nadškofijska karitas Maribor (photo: NKM) Nadškofijska karitas Maribor (photo: NKM)

Karitas ni dobrodelni odpad

Nadškofijska karitas Maribor je na pot poslala prvi letošnji kontingent človekoljubne pomoči v srbski Aleksinac, s katerim ga veže že dolgoletno sodelovanje. Z nadaljnjo pomočjo nadaljuje tudi ...

Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons) Bazilika v Ogleju (photo: Velvet, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons)

Z nadškofom Zoretom v Oglej več ko 1700 romarjev

Ljubljanska nadškofija je danes pripravila svetoletno postno romanje v Oglej. Več kot 1700 romarjev se je odpravilo v eno najpomembnejših zgodovinskih in duhovnih središč krščanstva. Osrednji del ...

Člani uredniškega odbora (photo: Tanja Dominko) Člani uredniškega odbora (photo: Tanja Dominko)

Soglasje za zgodovinski trenutek

V Katedrali svobode so predstavili knjigo Soglasje za zgodovinski trenutek, v kateri so zapisani novi prispevki za slovenski pomladni program. Knjiga je dostopna v digitalni obliki, saj vsebuje ...

Matic Vidic po gostovanju v oddaji Via positiva (photo: NL) Matic Vidic po gostovanju v oddaji Via positiva (photo: NL)

Smernik za smisel

Ob Tednu družine in dan po prazniku svetega Jožefa smo k pogovor povabili moža, očeta in terapevta, Matica Vidica. Pogovarjali smo se tudi ob izidu njegove knjige.

Ambrož Kastelic, Pija Trontelj in Urban Šifrar (photo: Rok Mihevc) Ambrož Kastelic, Pija Trontelj in Urban Šifrar (photo: Rok Mihevc)

O ovčjereji ne bo govora

Podcasti so v zadnjih letih postali ena najbolj priljubljenih oblik digitalne vsebine, ki združuje informativnost, zabavo in izobraževanje. Gre za zvočne ali video oddaje, ki so na voljo prek ...