Papež z migranti na Malti | (foto: Vatican news)
Papež škofom v ZDA: Urejeno področje migracij se ne izključuje s skrbjo za ranljive ljudi
Novice | 12.02.2025, 08:32 Marjana Debevec
Papež Frančišek je škofom Združenih držav Amerike poslal daljše pismo, v katerem obravnava področje migracij. V njem je spomnil, da so bili tudi Jezus Marija in Jožef v Egiptu begunci in da Jezus, ki ljubi vse ljudi z vesoljno ljubeznijo, vzgaja k priznavanju dostojanstva vsakega človeka brez izjeme. V tej luči in v luči družbenega nauka Cerkve je spregovoril o programu množičnih deportacij v ZDA.
Papež Frančišek je v pismu škofom v ZDA poudaril, da ne moremo vsakega ilegalnega migranta enačiti s kriminalci, obenem pa je dodal, da ima vsak narod pravico, da se brani pred tistimi, ki so zagrešili nasilna ali huda kazniva dejanja v deželi, od koder so prišli, ali v njihovi državi.
Vendar pa so po papeževih besedah mnogi moški, ženske in celotne družine zapustili svoje domove zaradi skrajne revščine, negotovosti, izkoriščanja in preganjanja. Zato njihov izgon močno rani njihovemo dostojanstvo ter jih postavlja v posebno ranljivo in nemočno stanje.
Kar je narejeno na silo, se bo slabo končalo
Pristna pravna država po besedah svetega očeta dostojno obravnava vse, še posebej najrevnejše in najbolj na rob odrinjene. To ni v nasprotju z ureditvijo področja zakonitih migracij, je prepričan papež, ki v svojem pismu škofom iz ZDA še poudarja, da se tisto, kar je zgrajeno na podlagi sile in ne na resnici o enakem dostojanstvu vsakega človeka, začne slabo in se bo slabo končalo.
Krščansko gledano človek ni le posameznik z nekaj človekoljubnimi čustvi, ampak je oseba s svojim dostojanstvom, ki lahko v odnosu z vsemi, zlasti z najrevnejšimi, postopoma dozori v svoji identiteti in poklicanosti.
Sveti oče je v pismu še opozoril pred tem, da bi voljo najmočnejšega vsilili kot merilo resnice, kristjane pa je pozval h gradnji mostov, solidarnosti in bratstvu.
Homan: Naj se papež ne vtika v našo notranjo politiko!
Nova ameriška administracija se je na papeževo pismo, ki je bilo sicer namenjeno škofom in ne politikom, odzvala prek glavnega Trumpovega svetovalca za migracijsko politiko Toma Homana. Na novinarski konferenci v Beli hiši je Homan dejal, da si želi, da bi se papež osredotočil na katoliško cerkev, ZDA pa prepustil ukvarjanje z njenimi mejami.
Škofje iz Minnesote so sicer poudarili, da tudi Biden ni bil uspešen v migracijski politiki.
Zakaj ni okaral tudi Bidna?
Nekateri komentatorji pa se sprašujejo, zakaj papež ni izrecno izpostavil tudi Bidenovo agresivno spodbujanje splava in trans norosti v svetu, čeprav je v svojih nagovorih večkrat tako splav, ki ga je označil kot umor z najetim morilcem, kot tudi ideologijo spola, ki jo je opisal kot sodobno kolonizacijo, jasno obsodil.
Se pa vsi strinjajo, da je sama vsebina papeževega pisma ameriškim škofom povsem na mestu.