![Pri zdravniku Pri zdravniku (foto: Pixabay)](/images/cache/720x420/crop/images%7Ccms-image-000126071.jpg)
Pri zdravniku | (foto: Pixabay)
Mladi zdravniki Evropski komisiji: Razmere v slovenskem zdravstvu so nevzdržne
Slovenija | 12.02.2025, 08:08 Marta Jerebič
Mladi zdravniki Slovenije so v pismu, ki so ga naslovili na Evropsko komisijo, opozorili na nevzdržne razmere v slovenskem zdravstvu. Menijo, da vlada namesto strokovnih teles upošteva „poulične nevladnike“, državljanom pa prepušča težave s pomanjkanjem osebnih zdravnikov, nedostopnostjo zdravstvenih storitev in predolgimi čakalnimi vrstami.
O pismu smo se pogovarjali s predstavnico Mladih zdravnikov Polono Gams Brulc.
Mladi zdravniki so ob informaciji, da bo Evropska ljudska stranka zaradi dogajanja na področju medijev in vladavine prava v Slovenijo napotila parlamentarno misijo, ocenili, da je to pravi trenutek, da izpostavijo tudi dogajanje na področju zdravstva. Z njihovo pomočjo bi Evropski komisiji radi predstavili svoje pismo. V njem so izpostavili predvsem sporni predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti in kršitev človekovih pravic zdravnikov, ki jim je že eno leto omejena pravica do stavke.
Medijska cenzura
Dodali so, da so mladi zdravniki kritični do delovanja vlade, a so njihove objave preglašene s strani medijske cenzure in neformalnega pritiska nekaterih nadrejenih, ki so s trenutno opcijo povezani. Po njihovih besedah Slovenija drvi v prepad korupcije, netransparentne oblasti in klientelizma. »S posredovanjem evropske misije nam bo morda uspelo ustaviti razpad naše države, ki se pri zdravstvu šele začne,“ so zapisali.
Polona Gams Brulc je v pogovoru za naš radio povedala, da so z objavami kritični predvsem na družbenih omrežjih, kar so očitno zaznali tudi nekateri, ki lahko vplivajo na to, kaj je objavljeno. "Ugotovili smo precej zmanjšan doseg naših objav na omrežju Facebook. Prav tako smo dobili cenzuro oziroma izbris nekaterih naših objav, ki zagotovo niso z ničimer posegale v neko normalno sfero objav. Poleg tega naše komentarje brišejo tako iz slovenskih medijskih strani kot tudi družbenih omrežjih."
Sporna zakonodaja in najdaljša stavka
V pismu so opozorili, da v Sloveniji od 15. januarja lani poteka najdaljša stavka zdravnikov v zgodovini države. Menijo, da so nedavne zakonodajne spremembe zdravnikom dodatno omejile pravice do stavke, kar je nasprotju s temeljnimi evropskimi delavskimi pravicami in mednarodnimi standardi človekovih pravic. Prepričani so, da si Slovenija ne more privoščiti izgube zdravstvenih delavcev. „Namesto da težave še poslabša z restriktivno zakonodajo, bi se morala vlada osredotočiti na strategije za ohranjanje delovne sile, ki bi obravnavale skrbi zdravnikov in bi bile hkrati skladne z najboljšimi mednarodnimi praksami,“ so navedli v pismu. Evropsko komisijo so pozvali k spremljanju razmer v naši državi in ukrepanju.
Med zdravniki zaradi vladajoče politike vlada melanholija
Polona Gams Brulc je v pogovoru za Radio Ognjišče spregovorila tudi o trenutnem vzdušju med zdravniki, ki je po njenih besedah precej slabo. "Zelo me žalosti, da so kolegi potrti, da izgubljajo veselje do službe, ki je pravzaprav najlepši poklic, v katerem lahko pomagamo ljudem in smo zato res moralno nekako opolnomočeni, ampak na žalost prav zaradi vladajoče politike vlada neka melanholija."