Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
 (foto: Luka Carlevaris)
| (foto: Luka Carlevaris)

Več tisoč obiskovalcev na odprtju Evropske prestolnice kulture

Novice | 09.02.2025, 14:20 Tanja Dominko Slovenska tiskovna agencija

»Z današnjim dnem se začenja čudovito leto in mi praznujemo začetek nečesa velikega in lepega. Praznujemo pa tudi pogum in prizadevnost vseh tistih, ki so si prizadevali, da je prišlo do Evropske prestolnice kulture. Praznujemo tudi kulturo, ki nas vse spodbuja in navdihuje, da presegamo sami sebe in stopimo iz cone udobja in verjamemo, da obstaja nekaj več, kot smo samo mi sami. Tako kot bo kultura povezovala dve mesti v eno, bo kultura in ideja Evrope povezovala številne narode v eno evropsko družino. Dve Gorici eno mesto, mnogi narodi, ena Evropa. Gremo, Gorica,« je večtisočglavo množico ljudi v Novi Gorici nagovoril predsednik vlade Republike Slovenije dr. Robert Golob.

Nova Gorica in Gorica bosta v tem letu kulturni raj. Na Prešernov dan, največji slovenski kulturni praznik, je namreč Slovenija končno dočakala tudi enega največjih dogodkov v svoji kulturni zgodovini. Odprtje evropske prestolnice kulture po letih skupnih priprav predstavlja še simbolično združitev obeh Goric.

Osrednja slovesnost je potekala na Trgu Evrope, ki je lociran v obeh državah. Med govorci so bili predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, predsednik Italijanske republike Sergio Mattarella, predsednik Furlanije - Julijske krajine Massimiliano Fedriga, podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, evropska komisarka za širitev Marta Kos ter evropski komisar za medgeneracijsko pravičnost, mladino, kulturo in šport Glenn Micallef ki je po svojem govoru direktorici zavoda GO! 2025 mag. Miji Lorbek predal posebno plaketo Evropske komisije za dobro delo in tudi nagrado Meline Mercouri. Zbrane sta nagovorila tudi ministra za kulturo obeh držav, dr. Asta Vrečko in Alessandro Giuli.
Slovenska predsednica Nataša Pirc Musar in italijanski predsednik Sergio Mattarella sta na slovesnosti Evropske prestolnice kulture izpostavila pomen sodelovanja. Ta dan bo ostal zapisan kot zgodovinski dan, je dejala predsednica in ga označila tudi kot dan stoletne vizije o miru, svobodi, dobrososedskih odnosih in medsebojnem spoštovanju, prijateljstvu in ljubezni. Italijanski predsednik pa je dodal, da sta Slovenija in Italija pokazali, da je v današnjem svetu mogoče izbrati pot sodelovanja in da kultura ne pozna meja.

© Bostjan Podlogar/STA

Simbolična združitev Goric z veliko brezmejno povorko

Prvi del otvoritve se je sicer začel že zjutraj s povorko čezmejnih orkestrov pred železniško postajo v Gorici. Pridružili so se jim še čezmejni policijski orkestri in jih popeljali do Travnika / Piazza della Vittoria v Gorici. Od tam je brezmejna povorka s 1.400 nastopajočimi iz lokalnih društev, zamejskih organizacij in gostov iz pobratenih mest šla dobesedno čez mejo in nadaljevala pot do Bevkovega trga, kjer se je razvilo izjemno vzdušje. Vzporedno so potekale tudi kulinarične prireditve, kjer smo dočakali svetovno premiero goriških njokov.

Umetniški poklon brezmejni zgodbi

Največjo množico obiskovalcev je po pričakovanjih organizatorjev pritegnil vrhunec odprtja oziroma umetniški spektakel svetlobe, zvoka in gibanja. Številni obiskovalci so bili lahko priča izjemni scenografiji, vrhunskim umetniškim nastopom in projekcijam na pročeljih stavb. Multiinstrumentalist Boštjan Gombač je z zvoki replike neandertalčeve piščali, najstarejšega instrumenta na svetu, in v spremstvu pihalnih orkestrov iz Idrije in s Cerknega (slednji letos praznuje kar 360 let neprekinjenega delovanja), povabil na pot brezmejne zgodbe z jezikom umetnosti.

Vse od reke z dvema imenoma, Soča / Isonzo, ki izvira v slovenskih hribih in se razlije v Jadransko morje na italijanski strani, do rojstva dveh Goric. S čudovimi umetniškimi točkami so bili razkriti tudi umetniški programski vrhunci prihajajočega leta EPK. Na ta način so organizatorji obiskovalce in gledalce prenosov povabili, da bi Novo Gorico z Gorico obiskovali vse leto, ko bosta mesti nosili ta prestižni naslov.

Kurenti so bili skrito presenečenje
Kurenti so bili skrito presenečenje © Ana Rojc

Rdeča nit slavnostnega dne: Skupaj / Insieme

V posameznih točkah so sodelovali igralci Lara Fortuna, Martin Mlakar, Francesco Borchi, Gaja Višnar, člani Mladega odra AMO in dijaki Umetniške gimnazije Nova Gorica, v Berlinu živeči ilustrator Cosimo Miorelli, svetovno znana akrobatska skupina Dunking Devils z največjim vrtnim trampolinom na svetu, kultni Duo Silence, virtuozna pianista Alexander Gadjiev in Giuseppe Guarrera, plesna skupina MN Dance Company s plesalci Branka Potočana, umetniški kolektiv BridA, mednarodno uveljavljena slovenska didžejka Brina Knauss, rokovska zvezda in domačin Bor Zuljan ter slovenski izvajalci leta 2024 MRFY s pesmijo, ustvarjeno skupaj s skupino Laibach. Za konec so operni solisti Raiven, Laura Ulloa, Gregor Ravnik in Federico Lepre skupaj z opernim zborom Borderless Opera Choir pod vodstvom zborovodje Elie Macrìja in s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija izvedli priredbo pesmi Skupaj / Insieme, ki je bila tudi rdeča nit slavnostnega dne. Seveda ni šlo brez presenečenj, ki so jih organizatorji skrivali do zadnjega. Obiskovalce so namreč pozdravili tudi kurenti in s tem poskrbeli za simbolični pozdrav najstarejšega slovenskega mesta (Ptuj) najmlajšemu.

Zabava se je nadaljevala pozno v noč. Zgodba EPK Nova Gorica - Gorica se je tako uradno začela in bo trajala do decembra.

© Ana Rojc

Novice
Bolnišnica Gemelli (photo: Vatican Media) Bolnišnica Gemelli (photo: Vatican Media)

Najnovejše informacije o papeževem zdravstvenem stanju

Tiskovni urad Svetega sedeža je novinarjem posredoval sveže informacije o zdravstvenem stanju papeža Frančiška. Najnovejše preiskave so pokazale, da ima obojestransko pljučnico. To pomeni, da ima ...

Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik) Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik)

Kaj smo dobili namesto Urada za verske skupnosti?

Oktobra 2023 smo dobili v Sloveniji nov oziroma spremenjen Zakon o verski svobodi. Z njim je ugasnil Urad za verske skupnosti, ki je deloval v sklopu Ministrstva za kulturo. Zato je bilo Službi za ...

Pokop s krsto (photo: pexels) Pokop s krsto (photo: pexels)

Izšel zbornik: Za pravico do groba

Pogovor o krščanskem in islamskem pokopu, ki smo ga 15. januarja letos pripravili na našem radiu je prebudil številne izzive, poslušalcem pa se postavljajo tudi nova vprašanja. Marsikdo se je ...