Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Zastava Demokratične republike Kongo (foto: Pixabay)
Zastava Demokratične republike Kongo | (foto: Pixabay)

Ljudje v najbogatejšem predelu Afrike živijo v najrevnejših barakah

Svet | 03.02.2025, 16:12 Helena Križnik

Na mednarodnem parketu je v zadnjem času nekaj več pozornosti deležna Demokratična republika Kongo. Skupina M23 je pred kratkim zavzela Gomo, ki je največje mesto na vzhodu države. V ofenzivi od začetka leta je sicer osvojila že precejšen del z rudninami bogatega območja. V konflikt sta vključeni tudi Ruanda in Uganda, nam je povedal misijonar Danilo Lisjak.

Več kot 30 let nasilja

Vzhod Demokratične republike Kongo je v primežu nasilja že več kot 30 let. Območje, ki meji na Ruando in Ugando, je nestabilno tudi zaradi velikega števila uporniških gibanj, med katerimi je najbolj znana prav skupina M23. Da se bori za pravice Tutsijev, trdi. »V glavnem so to sinovi in hčere nekdanjih francoskih in belgijskih kolonov,« je pojasnil misijonar Danilo Lisjak. Kar 12 let je živel in deloval prav v Gomi. Vlada v Kinšasi jo je zdaj kar prepustila skupini M23, ki jo podpirata Ruanda in Uganda.

Kdo stoji za plenjenjem rudnin

V ozadju je boj za naravne vire, ki jih je tam še posebej veliko, je poudaril Lisjak. Za plenjenjem rudnin stojijo oblasti v Kigali in Kampali na čelu s predsednikoma Paulom Kagamejem in Joverijem Musevenijem, z njimi se želijo okoristiti, je dodal. »Kongovska vlada sodeluje pri tem, ker si delijo bogastvo.«

Prebivalci na območju medtem, tako naš misijonar, trpijo teror. »To je Gaza. Kongovska Gaza. Ljudje v najbogatejšem predelu Afrike živijo v najrevnejših barakah. Dva milijona ljudi sta od leta 1994 v terorju, živita pa na največjem rudnem bogastvu vsega sveta, od urana do koltana.«

Nihče ne pričakuje pomoči, kar je žalostno

V Ugandi, kjer trenutno opravlja svoje poslanstvo, Lisjaku pri gradnji cerkve v Don Boskovem centru pomagajo prav možje iz Gome. »Živim z ljudmi, ki trpijo, ki imajo otroke in so prišli pomagat, da zaslužijo, saj v tistem terorju ni nobenega dela. Gospod, od novega leta nimamo nobenega dela, so mi dejali. Vse podirajo, vse rušijo, vse kradejo. In to dela Ruanda s pomočjo Ugande. To je ista hiša, isti klan.« Najbolj žalostno je, tako naš misijonar, da nihče ne pričakuje, da bosta roko ponudila ZDA in Evropa.

Svet, Novice
Osnovna šola Alojzija Šuštarja (photo: Boštjan Kikelj) Osnovna šola Alojzija Šuštarja (photo: Boštjan Kikelj)

Nasilje v šoli ali nasilje nad šolo?

O slednjem lahko govorimo v primeru Osnovne šole Alojzija Šuštarja, ki se že dalj časa sooča s pritiski staršev enega od učencev, ki trdijo, da naj bi bil njihov otrok žrtev nasilja. Hkrati pa ga ...