Škofje v Sveti deželi: Trajen mir bo mogoče doseči le z reševanjem spora pri koreninah
Svet | 16.01.2025, 14:34 Marta Jerebič
Dogovor o prekinitvi ognja v Gazi pozdravljajo tudi cerkveni voditelji in ob tem upajo, da bo zares prišlo do njegove uresničitve. Katoliški škofje v Sveti deželi so v skupni izjavi so ob tem mednarodno skupnost pozvali k jasni in pravični politični viziji za povojno obdobje. Poudarili so, da je pristen in trajen mir mogoče doseči le z reševanjem spora pri njegovih koreninah. Obema narodoma je treba zagotoviti dostojanstvo, varnost in svobodo.
V "nestrpnem" pričakovanju romarjev
Škofje v Sveti deželi poudarjajo, da morata biti obe strani pripravljeni priznati trpljenje drug drugega in spodbujati medsebojno zaupanje ter premagovati opravičevanje nasilja kot političnega orodja. Dodajajo, da »nestrpno« pričakujejo vrnitev romarjev v svete kraje. Kljub bolečini, ki so jo pretrpeli, v prihodnost gledajo »z neomajnim upanjem«, kar je tudi ključna beseda svetega leta.
V katoliški župniji v Gazi zahvalna maša
V edini katoliški župniji v Gazi, ki nudi zatočišče približno 500 beguncem, so zjutraj že darovali zahvalno mašo. Kot je za italijansko katoliško agencijo SIR povedal tamkajšnji župnik Gabriel Romanelli, ki ga papež Frančišek pokliče vsak dan, so ljudje začeli gojiti upanje, da se bodo lahko vrnili v svoje domove oziroma začeli znova. Predvsem pa bi to zanje pomenilo vrnitev v življenje brez nenehne nočne more letal, bomb, spopadov in nasilja.
Kustos v Sveti deželi: Gaza mora čiprej dobiti neko obliko upravljanja
Kustos v Sveti deželi p. Francesco Patton je izpostavil predvsem nujnost, da se bo dogovor od nedelje zares uresničeval. Po njegovih besedah je trenutno najbolj pomembno, da obe strani ne ostaneta sami. Opozoril je na palestinske radikalne skupine, ki so aktivne na Zahodnem bregu, zaradi katerih bi lahko to območje postalo nova Gaza.
Če zares želijo zagotoviti prihodnost vsem, je edina pot medsebojno sprejemanje, je dejal. Eden od pomembnih vidikov dogovora je tudi humanitarna pomoč prebivalcem Gaze, pri čemer je kustos opozoril na oborožene tolpe, ki bodo plenile to pomoč. Po njegovih besedah je zato nujno, da Gaza dobi neko obliko upravljanja, tako upravno kot policijsko. Prebivalstvo je namreč izčrpano, zato bi moral nekdo ne le nadzorovati vstop tovornjakov s pomočjo, ampak tudi spremljati razdelitev blaga. Kot dober primer je navedel UNIFIL v Libanonu. Takšna mirovna misija bi morda lahko preprečila, da bi premirje sabotirali tisti, ki na eni ali drugi strani še niso razumeli, da morajo spremeniti sistem.