Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
Dr. Žiga Turk (foto: Tanja Dominko)
Dr. Žiga Turk | (foto: Tanja Dominko)

Dr. Žiga Turk: Pravica ne biti užaljen ne obstaja

Novice | 07.01.2025, 15:26 Tanja Dominko

Veljavni Zakon o medijih je bilo treba nujno zamenjati z novim zakonom, saj veljavni ne upošteva razvoja tehnologije, spremenjenih navad medijskih občinstev, pojava socialnih omrežij in vzpona umetne inteligence. Prav tako ni več sledil najnovejši evropski medijski zakonodaji. Tako je zapisala vlada na zadnji dan leta, ko je javnosti sporočila, da je na dopisni seji potrdila novo besedilo zakona. Čeprav je o njem natresla vrsto superlativov, pa je v strokovni in politični javnosti že naletela na mnoge kritike.

Dr. Žiga Turk se je pozabaval in vprašal umetno inteligenco, kje vidi pasti zakona, odgovor je nakazal, da so možne različne težave, denimo pri dodeljevanju sredstev medijem na razpisih, saj bo »vsebinsko nevtralna merila« presojala vlada, tako je možno, da se bo dogajalo selektivno favoriziranje politično naklonjenih medijev.

Tudi v preteklosti je oblast nadzorovala medije s postavljanjem svojih ljudi v uredništva, a v času demokratizacije je to postalo bolj zapleteno. Internet je omogočil široko dostopnost informacij in odprl prostore za svobodno izražanje. Po mnenju nekaterih pa si trenutna oblast prizadeva znova uvesti kontrolo nad tem, kar se pojavlja v javnosti, zakon tako spominja na preteklost. Predlagano je zapovedano nadzorovanje in sankcioniranje razpihovanja sovraštva, vendar se postavlja vprašanje, kdo bo odločal, kaj točno pomeni sovražni govor ter kdo ga bo nadzoroval.

Zakon uvaja mehanizem cenzure

Opozicija in del javnosti menita, da bo zakon vplival tudi na vplivneže in vse, ki objavljajo na spletu, poleg tega bo potrebna registracija komentatorjev pod novicami, kar pomeni, da bo kratena svoboda govora. Na spletu tako že kroži peticija proti temu zakonu, že v kratkem jo je podpisalo več kot 10.000 ljudi. Tudi po mnenju dr. Turka zakon uvaja mehanizem cenzure, kjer bo imela oblast možnost zahtevati umik vsebine, kar ustvarja precejšnjo pravno negotovost za avtorje. S tem želi oblast uveljaviti svoj pogled na to, kaj je sprejemljivo in kaj ne, kar povzroča zaskrbljenost, saj je interpretacija takih pojmov pogosto subjektivna. Registracija komentatorjev na spletnih platformah po njegovem mnenju postavlja dodatne omejitve svobodi govora.

Gre torej za še eno akcijo v sklopu discipliniranja medijske krajine v luči depolitizacije RTV-ja? »Ja, mislim, da gre za to, da potem, ko je tako dobro uspela depolitizacija RTV-ja, bodo poskušali oziroma so se lotili ustrahovanja ostalih medijev, so pripravili načine, kako sebi prijaznim medijem dati več davkoplačevalskega denarja in kako pravzaprav disciplinirati oziroma depolitizirati internet. Ampak to je mission impossible, to je nemogoče. To so vlažne sanje tistih, ki so jim kolca po prejšnjem sistemu.«

Je pa ravno to problematično, da četudi na lep, vljuden način napišeš stvari, ki jim niso všeč, bo problem.

Se boji utišanja?

Se tudi sam boji utišanja? »Možno je vse. Čeprav sem prepričan, da v mojih izjavah ni za nikogar nič žaljivega, ni sovraštva do nikogar, ga ne more biti, ker kvečjemu koga pomilujem ali pa zaničujem, sovražim pa gotovo ne. Je pa ravno to problematično, da četudi na lep, vljuden način napišeš stvari, ki jim niso všeč, bo problem.« Dr. Žiga Turk poudarja tudi, da »ne obstaja pravica ne biti užaljen, pravica ne biti spravljen v zadrego, pravica, da ti nekdo ne sme dokazati, da se motiš, pravica, da nekdo polemizira s teboj. Nasprotno, vse to je v demokratični družbi potrebno in množica odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice govori o tem, oziroma citira prav to, da je včasih tudi žaljiva beseda, tudi beseda, ki na meji nekaj sovraštva, potrebna v demokratični družbi.«

Novice
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...