Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Mir (foto: Pixabay)
Mir | (foto: Pixabay)

58. svetovni dan miru: Papež Frančišek opozarja na nevarnosti umetne inteligence in povečevanje neenakosti

Papež in Sveti sedež | 01.01.2025, 09:17 s. Meta Potočnik Alen Salihović

Na novoletni dan v Katoliški Cerkvi praznujemo praznik Marije, svete Božje Matere ter že 58. svetovni dan miru, ki ga je leta 1967 uvedel papež Pavel VI. Vsako leto papež pripravi posebno poslanico, v kateri izpostavi aktualne izzive in teme, povezane z mirom. Lani je tako izbral temo "Umetna inteligenca in mir", letos pa »Odpusti nam naše dolge, daj nam svoj mir«. Da ni druge možnosti za sobivanje med različnimi narodi kakor je prizadevanje za mir, pričuje tudi palestinski kristjan Daoud Nassar, ki je nedavno tudi obiskal papeža Frančiška.

O tem pogumnem palestinskem kristjanu in kmetu so na portalu Vatican News nedavno nazaj pripravili reportažo. Že več kot trideset let vodi nenasilni odpor za ohranitev svoje družinske kmetije, znane kot Šotor narodov, ki se nahaja na gričih južno od Betlehema. Kmetija je obdana z izraelskimi naselbinami, vendar Nassar in njegova družina vztrajajo pri svoji lastnini ter promovirajo mir ter dialog. "Razvili smo različne oblike odpora. Zato ne reagiramo na negativen način, niti se ne smilimo samim sebi in ne načrtujemo odhoda z naše zemlje. Nočemo odgovarjati z nasiljem in negativnosti premagujemo s pozitivnimi dejanju. Naš slogan je: Odločno zavračamo idejo sovraštva in nočemo biti sovražniki, kar odraža našo zavezanost nenasilju in miru," je dejal.

Zato je Nassar s svojo družino in svetovno mrežo prijateljev ustvaril prostor za izobraževanje, okoljsko ozaveščanje in medkulturni dialog, kljub številnim pravnim in fizičnim izzivom, s katerimi se soočajo zaradi okupacije.

Čeprav se papeževa poslanica neposredno ne navezuje na izkušnjo Daouda Nassarja, lahko njegovo delo na kmetiji Šotor narodov vidimo kot primer uporabe tehnologije in inovacij za mir in pravičnost. Nassarjeva zavezanost nenasilju in ustvarjanju prostora za dialog in izobraževanje odraža vrednote, ki jih papež Frančišek poudarja v svoji letošnji poslanici. V njej tudi poziva k mednarodnemu sporazumu za urejanje uporabe umetne inteligence in piše o vplivu novih tehnologij na družbo in mir in opozarja na tveganja, kot so dezinformacije in povečanje svetovne neenakosti. 

katoliska-cerkev.si/poslanica-svetega-oceta-za-58-svetovni-dan-miru-odpusti-nam-nase-dolge-daj-nam-svoj-mir

Papež in Sveti sedež, Novice
Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media) Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media)

Papež posvečenim: Ne živite dvojnega življenja

Obhajamo praznik Jezusovega darovanja v templju ali svečnico. To je tudi praznik vseh Bogu posvečenih oseb. Papež Frančišek je zato sinoči v baziliki sv. Petra z redovnicami in redovniki obhajal ...

Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer) Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer)

Pričevalci tihega upanja

Na včerajšnjo svečnico smo praznovali dan posvečenega življenja. Slovenski škofje so se z redovnicami in redovniki srečali pri slovesnih svetih mašah. Posvečeni iz ljubljanske nadškofije so se z ...

Samomor (photo: Goran Horvat / Pixabay ) Samomor (photo: Goran Horvat / Pixabay )

Bolečina, ko ohromiš in obnemiš

»To so občutki, ki parajo telo, ob spoznanju ohromiš, nisi sposoben dojemati realnosti, vse kriči in vpije v tvoji notranjosti. Doživiš šok, obnemiš ...« »V meni je vse vrelo. Bila sem polna ...

P. Branko Cestnik je reden gost oddaje Spoznanje več, predsodek manj (photo: Jože Bartolj) P. Branko Cestnik je reden gost oddaje Spoznanje več, predsodek manj (photo: Jože Bartolj)

Ne pustimo si vzeti mavrice

To je eno od sporočil oddaje Spoznanje več, predsodek manj, v kateri je bil gost duhovnik, urednik in pisatelj mag. Branko Cestnik. Slišali smo lahko njegove misli o nedelji Božje besede in ...

O avtorju