Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Slovenska zastava, domoljublje (foto: Rok Mihevc)
Slovenska zastava, domoljublje | (foto: Rok Mihevc)

Slovenijo bi morali imeti v srcih in na ustih vsak dan

Novice | 26.12.2024, 12:00 Helena Križnik

Zgodba o nastanku Slovenije je navdihujoča, ponosni moramo biti nanjo. To je bilo eno od sporočil nekdanjega predsednika republike Boruta Pahorja na letošnji mednarodni konferenci Društva katoliških pedagogov Slovenije. Spomnil je še, da je svet enkrat bolj, enkrat manj varen. V njem mora naša narodna skupnost preživeti. Trenutno z zaskrbljenostjo spremljamo vojna žarišča, ki niso tako oddaljena, kot se zdi na prvi pogled. Lastna država je orodje, s katerim lahko premagamo vse, je zato poudaril Pahor. S tem sta se strinjala tudi sogovornika v prvi decembrski oddaji Pogovor o, ki smo jo namenili slovenstvu.

Nekdanji predsednik republike je na dogodku v Cerknici ocenil, da Slovenci zdaj živimo najboljši in najplodnejši del naše zgodovine, a ta ni končana, prav tako ne razvoj narodnega vprašanja. Kljub umeščenosti v Evropsko unijo in Nato, naša skupnost ni odrešena skrbi za to, kaj bo prinesla prihodnost.

Zato moramo paziti na našo državo in krepiti narodni ponos. Slovenstvo namreč ni perpetuum mobile. »Narodni ponos, kot nek izraz ljubezni, navdušenja in skrbi nad lastno domovino, ima velik pomen. Večji, kot mu ga pripisujemo. Za razliko od preveč prisotne miselnosti, da sodi v polpreteklost, da je obsoleten, da je predmoderen, da je morda celo škodljiv za čas globalizma, sem prepričan, da ima prav zaradi tega, zaradi globalizma, tudi za Slovence ultimativen pomen.«

Narodnega ponosa ne moremo predpisati

Borut Pahor je opozoril, da narodnega ponosa ne moramo ukazati s predpisom. A moramo ga vzgajati. »Vzgoja za narodni ponos se odvija znotraj družine, v šolskem prostoru, v društvenih okoljih in tudi neposredno pod okriljem državnih ustanov.«

»Le ponosni ljudje lahko svobodno vstopajo v demokratične procese v odnose z ostalimi narodi v tem globaliziranem svetu,« je za naš radio spomnil Ivo Piry iz Društva katoliških pedagogov Slovenije. Narodni ponos je treba buditi, spodbujati, ga oblikovati in mu dati vsebino, je dodal.

Smo v gospodarstvu domoljubni?

»To bi morali spraviti tudi v gospodarstvo. Ali smo v gospodarstvu domoljubni? Koliko slovenskih podjetij sploh še imamo? Vsa večja podjetja smo prodali. Imamo samo še majhna in srednja podjetja. V vsaki drugi normalni državi, ki da nekaj na svojo pojavnost in je domoljubna, imajo velika podjetja in tudi majhna, ki se v bistvu na nek način kot podizvajalci vpenjajo na to,« pa je v oddaji Pogovor o poudarila novinarka in predavateljica Vida Petrovčič, ki je pred tem prav tako sodelovala na dogodku v Cerknici.

»Slovenijo bi morali imeti v srcih in na ustih vsak dan, ne le ob državnih praznikih in državnih proslavah,« je še povabila sodržavljane.

Novice
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si) Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si)

Zala Ban je zmagovalka risbe za planiški pokal

Na ustvarjalni natečaj Skupine Triglav je prispelo več kot osemsto risb mladih avtorjev iz vse Slovenije. Za obisk največjega slovenskega športnega praznika, ki bo dolino pod Poncami prevetril ...

Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc) Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc)

Smo veliko več kot prijazne gospe

Materinski dan, ki ga v Sloveniji zaznamujemo 25. marca, ko v Katoliški Cerkvi obhajamo praznik Gospodovega oznanjenja, je priložnost za razmislek o nekaterih pomembnih izzivih naše družbe. Eden ...