Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
Slovenska zastava, domoljublje (foto: Rok Mihevc)
Slovenska zastava, domoljublje | (foto: Rok Mihevc)

Slovenijo bi morali imeti v srcih in na ustih vsak dan

Novice | 26.12.2024, 12:00 Helena Križnik

Zgodba o nastanku Slovenije je navdihujoča, ponosni moramo biti nanjo. To je bilo eno od sporočil nekdanjega predsednika republike Boruta Pahorja na letošnji mednarodni konferenci Društva katoliških pedagogov Slovenije. Spomnil je še, da je svet enkrat bolj, enkrat manj varen. V njem mora naša narodna skupnost preživeti. Trenutno z zaskrbljenostjo spremljamo vojna žarišča, ki niso tako oddaljena, kot se zdi na prvi pogled. Lastna država je orodje, s katerim lahko premagamo vse, je zato poudaril Pahor. S tem sta se strinjala tudi sogovornika v prvi decembrski oddaji Pogovor o, ki smo jo namenili slovenstvu.

Nekdanji predsednik republike je na dogodku v Cerknici ocenil, da Slovenci zdaj živimo najboljši in najplodnejši del naše zgodovine, a ta ni končana, prav tako ne razvoj narodnega vprašanja. Kljub umeščenosti v Evropsko unijo in Nato, naša skupnost ni odrešena skrbi za to, kaj bo prinesla prihodnost.

Zato moramo paziti na našo državo in krepiti narodni ponos. Slovenstvo namreč ni perpetuum mobile. »Narodni ponos, kot nek izraz ljubezni, navdušenja in skrbi nad lastno domovino, ima velik pomen. Večji, kot mu ga pripisujemo. Za razliko od preveč prisotne miselnosti, da sodi v polpreteklost, da je obsoleten, da je predmoderen, da je morda celo škodljiv za čas globalizma, sem prepričan, da ima prav zaradi tega, zaradi globalizma, tudi za Slovence ultimativen pomen.«

Narodnega ponosa ne moremo predpisati

Borut Pahor je opozoril, da narodnega ponosa ne moramo ukazati s predpisom. A moramo ga vzgajati. »Vzgoja za narodni ponos se odvija znotraj družine, v šolskem prostoru, v društvenih okoljih in tudi neposredno pod okriljem državnih ustanov.«

»Le ponosni ljudje lahko svobodno vstopajo v demokratične procese v odnose z ostalimi narodi v tem globaliziranem svetu,« je za naš radio spomnil Ivo Piry iz Društva katoliških pedagogov Slovenije. Narodni ponos je treba buditi, spodbujati, ga oblikovati in mu dati vsebino, je dodal.

Smo v gospodarstvu domoljubni?

»To bi morali spraviti tudi v gospodarstvo. Ali smo v gospodarstvu domoljubni? Koliko slovenskih podjetij sploh še imamo? Vsa večja podjetja smo prodali. Imamo samo še majhna in srednja podjetja. V vsaki drugi normalni državi, ki da nekaj na svojo pojavnost in je domoljubna, imajo velika podjetja in tudi majhna, ki se v bistvu na nek način kot podizvajalci vpenjajo na to,« pa je v oddaji Pogovor o poudarila novinarka in predavateljica Vida Petrovčič, ki je pred tem prav tako sodelovala na dogodku v Cerknici.

»Slovenijo bi morali imeti v srcih in na ustih vsak dan, ne le ob državnih praznikih in državnih proslavah,« je še povabila sodržavljane.

Novice
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...