Božične poslanice slovenskih škofov
Novice | 24.12.2024, 17:15 Uredništvo Radia Ognjišče
Slovenski škofje so se v božičnih poslanicah navezali na sveto leto, ki je pred nami in je vsebinsko osredotočeno na upanje. Vabijo nas, da Boga, ki trka na vrata naših src, sprejmemo v svoje življenje.
Spored bogoslužij in svetih maš slovenskih škofov med letošnjimi božičnimi prazniki vam je na voljo na spletni strani Slovenske škofovske konference. V nadaljevanju pa objavljamo njihove poslanice ob letošnjih božičnih praznikih.
Škof Andrej Saje: »Ustvarimo v jaslicah našega življenja prostor za Boga!«
Za Božič postavimo jaslice. Poleg Jožefa, Marije in novorojenega Jezusa so tu še pastirji, ki pasejo živali, pa zvezda repatica. Simbolika jaslic se dopolnjuje z božičnim evangelijem, kjer je Gospodovo rojstvo umeščeno v konkreten zgodovinski trenutek (Lk 2,1-14). To je čas, ko je bil Kvirinij cesarski namestnik v Siriji in so se vsi hodili popisovat v svoj kraj. Navidezna idila božiča je v resnici kruta usoda družine na poti, ki ne najde prenočišča.
Nagovori me poudarek, da zanje v hiši ni bilo prostora. Sprašujem se, kako bi bilo, če bi Marija in Jožef potrkala na naša vrata. Evangelist Janez to vprašanje še poglobi in zapiše: »Prišel je med svoje in njegovi ga niso sprejeli« (Jn 1,11). Ne samo, da ni prostora, ne želijo si ga v svojem domu. Imamo mi čas in prostor zanj? Si ga sploh želimo? Ali ni Bog sam tisti, ki ga danes vse bolj zavračamo? To se začne z dejstvom, da zanj nimamo časa, vse kar je verskega, pa je pogosto izrinjeno iz javnosti.
Prosimo Gospoda, da bi bili pozorni na njegovo navzočnost in bi slišali, kako tiho trka na vrata našega bitja. Sprejmimo ga v svoje srce. Je Emanuel, Bog z nami (Mt 1, 23). Molimo, da bomo v teh dneh začutili, na kakšen način prihaja v naša življenja. Prepoznajmo ga predvsem po tistih, po katerih nas najbolj nagovarja: po otrocih, po trpečih in po revnih tega sveta.
Naj nas opogumijo evangeljske besede božične noči: »Ne bojte se! Glejte, oznanjam vam veliko veselje, ki bo za vse ljudstvo. Danes se vam je v Davidovem mestu rodil Odrešenik, ki je Kristus Gospod« (Lk 2,10-11). Naj bo Božja ljubezen, ki se je v podobi otroka utelesila in naselila med nami, vsem vir moči in znamenje upanja za prihodnost. Vsem voščim blagoslovljen božič in srečno novo leto!
Nadškof Alojzij Cvikl: »Želim, da bi to božično sporočilo doseglo čim več ljudi«
Božič je najprej dobra novica, ker je edina prava novica. To je novica, ki prinaša upanje. Svet je razdeljen na bogate in revne. Priče smo vojnam, nasilju, konfliktom in teptanju dostojanstva človeka. Papež Frančišek nas v buli sklica rednega jubileja 2025 opozarja na še eno nevarnost našega duhovnega življenja, tj. naglico: »Sedaj smo navajeni, da hočemo vse in takoj, v svetu, kjer je naglica postala stalnica. Nimamo več časa, da bi se srečali in pogosto se tudi v družinah težko zberemo skupaj in se mirno pogovarjamo. ... Zato prihajajo nepotrpežljivost, živčnost, neosnovano nasilje, ki povzročajo nezadovoljstvo in zapiranje.«
V to ozračje prihaja božično sporočilo: »Ne bojte se! Glejte, oznanjam vam veliko veselje, ki bo za vse ljudstvo. Danes se vam je v Davidovem mestu rodil Odrešenik, ki je Mesija, Gospod.« (Lk 2,10-11) Bog je prišel med nas. Postal je eden izmed nas. Človek ni več prepuščen samemu sebi. Bog ni več nedosegljiv in daleč. V vsakdanjem življenju so obdobja, ko doživljamo »tišino Boga«, ko ne čutimo njegove bližine in se nam zdi oddaljen.
Kako premagati to noč? Vera je odnos, nekaj živega, kar gre tudi preko kriz in teme. So pa tudi obdobja sreče in bližine. Ne smemo pozabiti, da je Bog z nami tudi takrat, ko ne čutimo njegove bližine, da vstopa v naše življenje in trka na vrata našega srca. To mi daje upanje, ki pa ni neka utopija, ampak postaja resničnost.
Božični prazniki, ki so pred nami, so priložnost, da se utrdi naša vera v skrivnost, ki razodeva dobroto in človekoljubnost Boga, našega Odrešenika. Ti dnevi so priložnost, da o tej skrivnosti več razmišljamo in se zanjo v srcu zahvaljujemo. V to zgodbo Božjega vstopanja v naš svet je vključen vsak od nas.
Lahko je to le zunanje praznovanje. Povabljeni smo, da od tega zunanjega, kar je človeku v oporo, naredimo korak naprej k vsebini in sporočilu.
Sporočilo božiča je v dejstvu, da nam je Bog po Besedi, ki se je učlovečila in naselila med nami, spregovoril »zadnjo besedo«, ki izžareva vso globino njegove ljubezni in pozornosti do človeka.
Želim, da bi to božično sporočilo doseglo čim več ljudi, da bi naše življenje dobilo nov zagon in novo vsebino.
Naj bo novo leto 2025, ki bo tudi jubilejno sveto leto, z Božjim Sinom ustvarjanje okolja, ki ga krasijo mir, poštenje, domačnost in dobrota. To pa so osnovni pogoji na poti k sreči!
Škof Maksimiljan: »Ne bojte se! Glejte, oznanjam vam velíko veselje.«
Ne bojte se, Bog je zvest, Bog nas ljubi, to je trajno sporočilo božiča, ki ga moramo slišati vedno znova, da ponovno okrepimo življenjsko voljo in z večjim upanje zakorakamo v novo leto. Naša mesta in vasi so v tem času polne luči in različnih prazničnih prireditev, ki v nas želijo pričarati veselo vzdušje. Pa vendar nam takšne vrste luči ne morejo odvzeti skrbi za našo prihodnost, ki jo prebujajo novice o spopadih, nasilju in nepoštenosti tako v svetu kot tudi v našem okolju.
Vem, da moj svet ni popoln, a poleg mene gori plamen, ki sem ga prejel, so v letošnjo poslanico Luči miru iz Betlehema zapisali slovenski skavti in skavtinje. Naše upanje se ne zanaša na naše šibke človeške moči, ne na dogovarjanje politikov, temveč na zvestobo Boga Očeta, ki nas je želel, ki nas ljubi in želi, da bi živeli polno in srečno. Z gotovostjo vere lahko zato ponavljamo za Apostolom: V vseh teh preizkušnjah zmagujemo po njem, ki nas je vzljubil (Rim 8,37). V svoji ljubezni je Bog šel za človeka do konca – do jasli in do križa.
Sveto jubilejno leto 2025, v katero vstopamo, nas opogumlja, da stopimo drug z drugim na pot romarjev upanja, naredimo konkretni korak, da prepoznamo drugega, ki nas potrebuje, da podelimo svoje upanje z drugimi. »Gospod nas kliče, nas dviga, ko sedimo ali smo na tleh, nam podari nov vid, tako da lahko vidimo skrbi in trpljenje sveta in Božje darove«, nas spodbuja papež.
»Ne bojte se! Glejte, oznanjam vam velíko veselje, ki bo za vse ljudstvo.«
Tudi danes ima ta beseda moč, da prebudi upanje, da pomiri sprte, da opogumi preplašene, da ohrabri pogumne. Bog ni obupal nad človekom, ampak mu ostaja zvest. Daje se mu v roke, da bi ga prepričal o moči ljubezni in o lepoti življenja.
Božič je dokaz, da Bogu ne zmanjka idej, kako bi človeka nagovoril in se mu približal. Govori nam o tem, da pripadamo nekomu, ki nas ljubi, nekomu, ki želi, da bi ne samo živeli ali životarili, ampak živeli polno - v veselju in izpolnitvi.
To veselo sporočilo praznujemo na božični dan! Želim vam, da bi ga praznovali v veselju in hvaležnosti ter z upanjem in pogumom stopili v novo leto 2025!
Škof Peter Štumpf: »Ne bojmo se! Kristus, Gospod, je prišel, da nas reši.«
Ko so betlehemski pastirji bili na nočni straži pri svoji čredi in so videli angela iz nebes, so zaslišali njegovo tolažilno sporočilo: »Ne bojte se! Kajti glejte, oznanjam vam veliko veselje, ki bo za vse ljudstvo. Danes se vam je v Davidovem mestu rodil Odrešenik, ki je Kristus, Gospod. To vam bo v znamenje: našli boste dete, povito v plenice in položeno v jasli« (Lk 2, 10-12).
Sveta noč, blažena noč, ki nam prinašaš Rešitelja. Duhovnik Jožef Klekl (1874-1948) ali 'Srčen', kot se je večkrat podpisal pod svoje pesmi in zapise, nas v svoji ganljivi božični pesmi vabi, naj pokleknemo pred jaslice. Dete drgeta v mrazu. Ubogi pastirji so mu ponudili toplino srca. In to ga je ogrelo. Bilo je sprejeto od ubogih. To ga tolaži. Z nami je priromalo v temo sedanjosti, v katero vdira ogenj vojne in krivic in se sliši jok mnogih otrok, mater in očetov, bratov in sester vseh narodov in ras, ki brezmejno trpijo. Dete je med nami, da na novo utrdi temelje sveta, da ozdravi njegovo bolno dušo, da vlije balzam svoje blagodejne moči v ranjenosti njegovega telesa.
Zaupajmo vanj. To Dete je Kristus, Gospod, prvi in poslednji. V njem je vse ustvarjeno in v njem vse živi. Prišel je, da nas reši okov hudobije in smrti. Vse grožnje bodo prešle, vse nevarnosti, žalosti in grozote bodo minile, ostanejo tisti, ki verujejo vanj. Ne bo nas zapustil sirot. V njem bomo osvobojeni in rešeni – ne za nekaj časa, temveč za vedno. Prišel je, da bi nas po težkem zemeljskem popotovanju pričakal v Očetovi hiši. Tam nam je pripravil čudoviti prostor. Svojo mater Marijo nam je zaupal kot pomočnico, da hodi z nami do slave nebes.
Pojdimo skupaj k jaslicam. Tam bomo našli Dete, da nam da svoj mir in tolažbo. Še posebno bolnike in trpeče, žalostne in osamljene, nemočne in prestrašene, pred jaslicami ohranjam v molitvi in prošnji za pomoč vsemogočnega in milostnega Boga.
Vsem želim upanja polno obhajanje božiča in veliko milostnih darov za našo rešitev in blagodejen mir v Svetem letu 2025.
Bodite blagoslovljeni!
Poslanica koprskega škofa Jurija Bizjaka
V vsakem človeku je toliko človeka, kolikor je v njem presežnosti, kolikor uspeva dvigniti se iz golih zakonitosti, ki jim je podrejen živalski svet in jim sledi. Ker nam ta postopek dviganja in preseganja večkrat ne uspeva najboljše, smo pogosto priče, kako zasebnem in družbenem življenju zavladajo zakoni džungle. Pred nami je slavje Gospodovega rojstva in jubilejno sveto leto z geslom Romarji upanja. Oba omenjena dogodka sta namenjena prav krepitvi občutka za presežnost v nas. Naš rešitelj je prišel na naš svet, da bi nas osvobodil samoljubja in nam odprl srce za bližnjega. In jubilejno sveto leto nam kliče v spomin, da na tem svetu nimamo stalnega bivališča, ampak smo na zemlji romarji in popotniki. Dragi bratje in sestre vsem želim blagoslovljeno slavje rojstva našega Gospoda in učinkovito uresničevanje smernic jubilejnega svetega leta. Gospod naj v nas vseh pomnoži sadove in darove Svetega Duha. Vsem voščim vesel božič in srečno novo leto.