Človeštvo še lahko preživi?
Pogovor o | 02.01.2025, 00:59 Marjana Debevec
Evropa in Zahodni svet sta po besedah strokovnjakov že globoko po demografskem prehodu, omenjeni prehod se je zgodil tudi v državah nerazvitega sveta. Število prebivalcev trenutno narašča le še v Afriki. O tem je beseda tekla v včerajšnji oddaji Pogovor o.
Demograf Janez Malačič poudarja, da smo v Evropi v obdobju nizke rodnosti in nizke smrtnosti, kar je v naša življenja prineslo veliko sprememb. Nekateri znanstveniki govorijo celo o drugem demografskem prehodu.
»Oni mislijo s tem na prehod na stopnje rodnosti, ki so daleč po ravnjo enostavnega obnavljanja prebivalstva. Pri nas v Sloveniji in tudi nekje v povprečju v Evropi rodnost zagotavlja le še približno 70 odstotkov tiste ravni, ki bi bila potrebna za enostavno obnavljanje prebivalstva.«
Kuhamo se kot žabe v loncu
Po besedah znanstvenika Matjaža Gamsa imamo na leto v Sloveniji približno deset tisoč otrok premalo, mnogi odhajajo v tujino. Ta primanjkljaj trenutno pokrivajo prišleki, vendar pa se našemu narodu ne obeta svetla prihodnost.
»Nas je približno dva milijona. Koliko let po deset tisoč rabite, da boste zamenjali celotno populacijo? Se pravi: dva milijona deljeno z deset tisoč je dvesto let. In zakaj ljudje tega ne vejo? Zato, ker smo pogosto kot žaba v loncu, ki se počasi segreva, in ne opazimo, da smo že čez zdravo mejo.
Ta obrat, ko postaneš manjšinski del, ko začne propadati tvoja kultura – to se dogaja zdaj v večini Evrope in strokovnjaki to mirno povejo.«
Vse strokovnjake, ki so na to opozarjali, so po njegovih besedah medijih napadali.
Življenje ni več vrednota
Profesor na Teološki fakulteti in član vodstva demografske konference p. Mari Osredkar, pa je izpostavil predvsem upad vrednot. »Po eni strani gre za vprašanje preživetja človeštva, po drugi strani pa za vprašanje vrednot.
Namreč, življenje, ki je bilo kot prva vrednota, vsaj v krščanski Zahodni družbi, je danes izgubilo pomen.« To se po njegovih besedah vidi v upadanju števila rojstev, pa tudi v sprejemanju zakonov, ki nasprotujejo življenju, kot so zakon o evtanaziji in novi zakoni o družini.
Na ta način se spreminja kultura našega življenja. »In vse to vodi v veliko krizo človeštva, če ne rečem tudi v nevarnost izginotja.«
Zato je še kako pomembno, da si povsod tam, kjer smo, prizadevamo podpirati in živeti kulturo življenja.