Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Kardinali (foto: Vatican Media)
Kardinali | (foto: Vatican Media)

Kdo so novi kardinali?

Novice | 07.12.2024, 11:43 Marjana Debevec

Med 21 novimi kardinali, ki so bili umeščeni med današnjim konzistorijem, je tudi msgr. nadškof Santiaga del Estera in primas Argentine Slovenec Vinko Bokalič Iglič. Sicer pa novi kardinali prihajajo z vsega sveta, vključno z Iranom in Indonezijo.

Novi kardinali prihajajo z vseh celin. Iz Južne Amerike jih je pet, eden je iz Kanade, iz Azije prihajajo štirje, med drugimi tudi iz Irana, en nadškof, ki skrbi za tamkajšnjo ukrajinsko skupnost, prihaja iz Avstralije, dva nadškofa prihajata iz Afrike, med njima eden iz Alžirije, nekaj pa jih je zaposlenih v vatikanskih uradih.

Med njimi je tudi znani pridigar p. Timothy Radcliffe, ki je lani vodil duhovne vaje za papeža in rimsko kurijo.

Slednji je odličen, zelo iskan govornik in pridigar. Svoje vtise in ideje je zapisal v neštetih predavanjih in več knjigah. 79-letni Britanec sodi v ožji krog papeževih svetovalcev, čeprav nima škofovskega naziva.

Med novimi kardinali je nadškof Beograda-Smedereva, Ladislav Nemet, ki je na tem položaju nasledil slovenskega nadškofa Stanislava Hočevarja.

Nadškofa Ladislav Nemeta in Stanislav Hočevar
Nadškofa Ladislav Nemeta in Stanislav Hočevar © Beograjska nadškofija

Kardinal Nemet, član redovne skupnosti Družbe Božje besede ali verbitov, je madžarskih korenin, študiral pa je v Avstriji. V Srbiji krepi dialog s Pravoslavno cerkvijo in Cerkvam v Evropi svetuje, naj odprejo oči in srca za krščanske migrante. Prepričan je tudi, da ima Cerkev v Evropi lahko svetlejšo prihodnost, če se bomo vrnili k duhu služenja.

In nenazadnje smo tudi Slovenci dobili četrtega kardinala. Prvi je bil Jakob Missia, ki se je rodil leta 1838 v Moti pri Radencih. 19. junija 1899 pa ga je papež Leon XIII. imenoval za kardinala. Tako je postal prvi Slovenec, ki je prejel »kardinalski klobuk«.

Kardinal Jakob Missia
Kardinal Jakob Missia © dlib.si

Drugi je bil kardinal Alojzij Matej Ambrožič, rojen na Dobrovi, vendar se je z družino po vojni preselil v Toronto Kanado, kjer je tudi prejel duhovniško in škofovsko posvečenje. Umrl je leta 2011. Tretji je med slovenskimi kardinal je Franc Rode, zdaj pa smo dobili še kardinala Bokaliča.

Kardinal Alojzij Ambrožič
Kardinal Alojzij Ambrožič © ARO

Kardinal Franc Rode
Kardinal Franc Rode © Janez Kotar

Vinko Bokalič se je rodil 11. junija 1952 v Buenos Airesu, v družini slovenskih staršev, ki sta v Argentino prišla leta 1949. Oče je bil doma iz Mengša, mati pa iz Prevoj.

Bokalič je večino svojih duhovniških let preživel v Buenos Airesu, kjer je skrbel za mladinsko pastoralo, bil je rektor semenišča, župnik in nazadnje vizitator Misijonske družbe v Argentini. Vmes je bil tri leta misijonar v škofiji Goya.

Vinko Bokalič Iglič
Vinko Bokalič Iglič © ARO

Papež Benedikt XVI. ga je 15. marca 2010 imenoval za pomožnega škofa v Buenos Airesu. V škofa ga je 29. maja 2010 posvetil tedanji nadškof Buenos Airesa kardinal Jorge Mario Bergoglio, sedanji papež Frančišek. V tej službi je bil dve leti kot pomožni škof argentinske prestolnice njegov tesen sodelavec.

Vinko Bokalič
Vinko Bokalič © ARO

Kardinal Vinko Bokalič bo prihodnji konec tedna obiskal tudi Slovenijo. V soboto bo maševal v cerkvi Srca Jezusovega na Taboru v Ljubljani, v nedeljo dopoldne pa v rojstni župniji njegove matere na Brdu pri Lukovici.

Novice
Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media) Papež v pogovoru z redovniki in redovnicami po večernicah (photo: Vatican media)

Papež posvečenim: Ne živite dvojnega življenja

Obhajamo praznik Jezusovega darovanja v templju ali svečnico. To je tudi praznik vseh Bogu posvečenih oseb. Papež Frančišek je zato sinoči v baziliki sv. Petra z redovnicami in redovniki obhajal ...

Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer) Redovnice in redovniki v mariborski stolnici (photo: Domen Permozer)

Pričevalci tihega upanja

Na včerajšnjo svečnico smo praznovali dan posvečenega življenja. Slovenski škofje so se z redovnicami in redovniki srečali pri slovesnih svetih mašah. Posvečeni iz ljubljanske nadškofije so se z ...

P. Branko Cestnik je reden gost oddaje Spoznanje več, predsodek manj (photo: Jože Bartolj) P. Branko Cestnik je reden gost oddaje Spoznanje več, predsodek manj (photo: Jože Bartolj)

Ne pustimo si vzeti mavrice

To je eno od sporočil oddaje Spoznanje več, predsodek manj, v kateri je bil gost duhovnik, urednik in pisatelj mag. Branko Cestnik. Slišali smo lahko njegove misli o nedelji Božje besede in ...