V Bruslju tudi o preprečevanju pokopa žrtev iz Macesnove gorice
Slovenija | 04.12.2024, 11:09 Marta Jerebič
Komisija za etiko pri Zvezi škofovskih konferenc Evropske unije (Comece), ki ji predseduje škof Anton Jamnik, je imela 2. in 3. decembra v Bruslju letno zasedanje. Seje so se udeležili člani iz 15 držav, ki so predstavili najbolj aktualna etična vprašanja v svojih državah.
Evtanazija, umetna oploditev ...
Po EU se pojavljajo pobude za legalizacijo evtanazije in zdravniške pomoči pri samomoru. V državah, kjer pa sta ti dve praksi že uzakonjeni, pa so člani opozarjali na učinek spolzkega klanca, ki se kaže v tem, da se čedalje več ljudi odloča za predčasno končanje življenja in da se taka »pravica« omogoča tudi otrokom in osebam z demenco. Drugo področje, ki trenutno doživlja spremembe v več državah, je reproduktivna medicina in postopna liberalizacija na področju splava in umetne oploditve, je v poročilu zapisal član komisije iz Slovenije dr. Roman Globokar.
Trije glavni izzivi v Sloveniji
Dr. Globokar je na zasedanju predstavil tri glavne izzive v Sloveniji, in sicer sprejemanje zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, uresničitev odločbe Ustavnega sodišča, ki zagotavlja pravico do oploditev z biomedicinsko pomočjo tudi samskim ženskam in lezbičnim parom, ter preprečevanje pokopa žrtev povojnih pobojev iz brezna pod Macesnovo gorico.
Duševno zdravje, ekonomska varnost, migracije
Kot je v poročilu še zapisal dr. Roman Globokar, so bili za seznanitev z določenimi perečimi etičnimi vprašanji na ravni EU na sejo povabljeni strokovnjaki, ki so članom približali posamezne teme. Carlo Galasso je spregovoril o vprašanju duševnega zdravja, Irene Sacristan-Sanchez pa o sprejemanju zakonodaje na področju uporabe biotehnologije, predvsem na področju prehrane. Peter Hefele je predstavil izzive, pred katerimi je nova Evropska komisija. Poudaril je pomen ekonomske varnosti EU, nujnost hitrejšega napredka na področju inovacij, predvsem povezovanja med znanostjo in industrijo, novo opredelitev zelenega prehoda, zavzemanje za socialno pravičnost in oblikovanje novega družbenega modela, regularizacijo na področju digitalizacije, dinamiko nadaljnje širitve EU in nujnost skupne obrambne politike. Člani so opozorili na demografski kolaps EU, vprašanje migracij in nezadostnost zgolj tehnoloških rešitev.
Škof Jamnik na srečanju z Metsolo
Predsednik Komisije za etiko škof Anton Jamnik se je ob koncu zasedanja srečal s predsednico Evropskega parlamenta Roberto Metsolo. Predstavil ji je delo komisije in se zavzel za medsebojno sodelovanje v blagor vseh prebivalcev EU.