Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Ognjišče, ki simbolizira Radio Ognjišče (foto: Rok Mihevc)
Ognjišče, ki simbolizira Radio Ognjišče | (foto: Rok Mihevc)

Danes vriskamo in se veselimo #video

Slovenija | 28.11.2024, 13:27 Marta Jerebič

»Vriskaj … veseli in raduj se iz vsega srca«. Te besede iz Svetega pisma najbolje povzamejo današnje praznovanje 30-letnice Radia Ognjišče, poudarja njegov direktor msgr. Franci Trstenjak. Za vse sodelavce, poslušalce in za skupnost prijateljev, ki nam z darovi omogočate delo, smo se zahvalili s sveto mašo pri Mariji Pomagaj na Brezjah, ki je tudi zavetnica našega radia. Somaševanje je vodil ljubljanski nadškof Stanislav Zore, ki nam je čestital, da smo skozi oddaje, dogodke, romanja in radijske počitnice oblikovali podobo, ki postaja in ostaja zelo prepoznavna v našem medijskem in cerkvenem prostoru. Pri maši je prepevala vokalna skupina Elinor, ki je po njej pripravila še kratek koncert Marijinih pesmi.

Francu Boletu lahko upravičeno rečemo oče

Nadškof Stanislav Zore se je v nagovoru poleg sodelavcev in Prijateljev Radia Ognjišče, brez katerih ne bi dočakal tridesetletnice delovanja, posebej spomnil tudi njegovega ustanovitelja, očeta Franca Boleta, ki so mu avgusta letos postavili spomenik v Knežaku. »Mislim, da mu lahko upravičeno lahko rečemo oče, saj je najprej za idejo, potem pa za uresničitev te ideje delal z vsemi talenti in z vso močjo svoje neomajne volje, ki jo izžareva tudi napis na spomeniku: ustanovitelj Ognjišča, oznanjal je besedo, vztrajal v ugodnih in neugodnih časih.«

Ljubljanski nadškof Stanislav Zore in direktor Radia Ognjišče Franci Trstenjak
Ljubljanski nadškof Stanislav Zore in direktor Radia Ognjišče Franci Trstenjak © Rok Mihevc

Poslušalci čutijo, da ga nagovarja človek s pozitivnim odnosom do življenja

Nadškof Zore je nato izpostavil dve področji programske usmeritve Radia Ognjišče. Prvo je evangelij, ki – to vsi vemo, pomeni veselo novico in ga ni mogoče oznanjati z dolgimi in mračnimi obrazi. »Zahvaljujem se vam, ker poslušalec tega radia vedno lahko začuti, da ga preko mikrofona nagovarja človek, ki ima pozitiven odnos do življenja, s tem pa tudi pozitiven odnos do človeka in do družbe.«

En del radijske ekipe na Brezjah
En del radijske ekipe na Brezjah © Rok Mihevc

Resnica osvobaja

Ta pozitivnost je nalezljiva. Žal pa je taka tudi črnogledost, ko vsak dan poslušamo o razčlovečenju posameznika in uničenju narodov.
»Zato, dragi radijci, je tako dragoceno, da veliko poveste še z druge strani. Temeljno sredstvo novinarja in medijskega delavca je resnica …
Kot je še dejal nadškof Zore, Jezusov glas resnice zmore poslušati samo tisti novinar in tisti medij, ki ima čisto srce, poštene namene in dovolj osebnega poguma, da ga ne premamijo ne grožnje in ne obljube.

O medsebojni povezanosti radijcev, sposobnosti sodelovanja, skupnega garanja in potem skupnega praznovanja ob uspehih pa je dejal, da je
»večje in močnejše sporočilo temu svetu, kot vse drugo. Hvala vam za to pričevanje edinosti in nikoli se ne naveličajte narediti vse, da boste edini.«

Slovenstvo

Kot drugo pomembno programsko usmeritev Radia Ognjišče, je nadškof Zore izpostavil slovenstvo in se nam zahvalil, da to poudarjamo in da tudi s pravilno rabo slovenščine vzgajamo ljudi. Ob koncu nagovora pa je zaželel: »Marija Pomagaj vas spremlja od samih začetkov; naj vas obdaja s plaščem svoje dobrote in varstva, da vas surovi vetrovi časa ne bodo ožgali, ampak vas okrepili za novo zvestobo in ustvarjalnost.«

© Rok Mihevc

Zahvale

Tudi direktor Radia Ognjišče, msgr. Franci Trstenjka se je zahvalil vsem sodelavkam in sodelavcem ter dobrotnikom, ki s svojimi darovi in molitvami omogočate, da je radio živ in se lahko razvija. »Brez vaših darov bi se radijski program ne mogel slišati. Bog naj vam obilno povrne vašo dobroto. Hvala pa tudi vsem drugim poslušalcem, ki ste zvesti v poslušanju in širjenju dobrega imena v svoji življenjski okolici,« je dejal.

Ljubljanski nadškof Stanislav Zore in direktor Radia Ognjišče Franci Trstenjak
Ljubljanski nadškof Stanislav Zore in direktor Radia Ognjišče Franci Trstenjak © Rok Mihevc

© Rok Mihevc

© Rok Mihevc

© Rok Mihevc

© Rok Mihevc

© Rok Mihevc

Pridiga nadškofa Stanislava Zoreta

Dragi bratje in sestre, ob 30-letnici Radia Ognjišče vse lepo pozdravljam pri Mariji Pomagaj, ki je na poseben način zavetnica in priprošnjica tega radia. Pri tem pozdravu nikakor ne smem in nočem pozabiti predvsem dveh skupin ljudi: najprej tistih, ki Radiu Ognjišče dajete smisel obstoja, torej vas, ki vas voditelji radijskega programa navadno pozdravijo z besedami: »Spoštovane poslušalke, dragi poslušalci.« Tudi pri tej zahvalni sveti maši nas mnogi spremljate preko radijskega prenosa in skupaj z nami oblikujete eno samo občestvo, ki se po tej evharistični daritvi želi zahvaliti Bogu in Mariji za trideset let delovanja tega radia. Potem pa prav tako nočem pozabiti še tistih, ki s svojimi darovi potrjujete in omogočate delo Radia Ognjišče. Skozi desetletja ste preko darov za delovanje radia oblikovali posebno skupnost z zelo prijaznim imenom: Prijatelji Radia Ognjišče. Tudi brez vas naš radio ne bi dočakal tridesetletnice svojega delovanja in mi se ne bi mogli veseliti skupaj z njim in seveda z vami.

Ob letošnji obletnici nikakor ne moremo mimo »očeta« Radia Ognjišče – mimo msgr. Franca Boleta, ki so mu avgusta letos postavili spomenik v Knežaku. Mislim, da mu lahko upravičeno lahko rečemo oče, saj je najprej za idejo, potem pa za uresničitev te ideje delal z vsemi talenti in z vso močjo svoje neomajne volje, ki jo izžareva tudi napis na spomeniku: ustanovitelj Ognjišča, oznanjal je besedo, vztrajal v ugodnih in neugodnih časih. Naj počiva v miru.

Ob obhajanju tridesetletnice zato čestitam vsem, ki ste svoje življenje in darove, seveda pa tudi svoj čas vtkali v začetke in v rast tega radia. Čestitam vam, da ste skozi oddaje, dogodke, romanja in radijske počitnice oblikovali njegovo podobo, ki postaja in ostaja zelo prepoznavna v našem medijskem in cerkvenem prostoru.

V koreninah razmišljanja o programski usmeritvi Radia Ognjišče sta dve področji. Prvo področje je evangelij. Kako čudovita je ta beseda v svojem sporočilu. Škoda, da smo se nanjo tako navadili, da ne vzburka več duše in ne vznemiri srca, kot bi se moralo dogajati.

»Beseda "evangelij" – to vsi vemo – pomeni veselo novico. Zato ga ni mogoče oznanjati z dolgimi in mračnimi obrazi, ampak z veseljem, ki ga v sebi nosijo tisti, ki so našli skriti zaklad in dragoceni biser,« je papež Frančišek povedal novinarjem. In je nadaljeval: »Biti novinar je poklic, ki je nekoliko podoben poklicu zdravnika, ki se odloči, da bo ljubil človeštvo tako, da bo zdravil njegove bolezni. Tako v nekem smislu dela tudi novinar, ki se odloči, da se bo dotaknil ran družbe in sveta.«

Zahvaljujem se vam, ker poslušalec tega radia vedno lahko začuti, da ga preko mikrofona nagovarja človek, ki ima pozitiven odnos do življenja, s tem pa tudi pozitiven odnos do človeka in do družbe. Ta pozitivnost je nalezljiva. Ne ostane znotraj studia, ne ostane znotraj radijskih prostorov. Nevidno prestopi meje in preleti razdalje, brez odpiranja vrat stopa v domove in stanovanja, predvsem pa brez prisile nagovarja duše in vanje prinaša veselje.

Prav zaradi tega sem se pri izbiri Božje besede odločil, naj nam bo oznanjena kar današnja Božja beseda. Ko sem jo prebiral, sem jo doživljal skoraj kot dnevna poročila ali novice naših medijev – vsaj večine izmed njih. Katastrofa za katastrofo. Hujša, ko je nesreča, in večje, ko so posledice, večji so naslovi in udarnejše so njihove besede. Pa ne gre samo za to, kar se je zgodilo. Podobno se dogaja z napovedmi, kaj prihaja nad nas, kaj nas bo doletelo, kako bomo preizkušeni. Niti nosečnicam in dojencem ne bo prizaneseno, kakor je opozoril Jezus.

Kakor sem rekel, da je veselje nalezljivo, tako je nalezljiva tudi črnogledost. Najprej je samo senzacija, ki pritegne našo pozornost in požgečka našo radovednost. Ko pa se to nadaljuje iz dneva v dan, ko zjutraj, opoldne in zvečer vlečejo skozi dušo temni vetrovi razčlovečenja posameznika in uničenja narodov, se ta tema počasi zavleče v vse pore življenja in življenje postane mračno in vedno bolj temni, dokler se ne zaprejo še zadnje špranje upanja.

Zato, dragi radijci, je tako dragoceno, da veliko poveste še z druge strani. Temeljno sredstvo novinarja in medijskega delavca je resnica. Samo dokler je v službi resnice, ostaja svoboden. Ni naprodaj nikomur in ne sklanja glave pred nikomer, razen pred obličjem Vsemogočnega. Resnica, drage sestre in bratje, resnica vas bo obvarovala pred ideologijami, na glede v kakšne barve se odevajo in s kakšnimi gesli se ponujajo. Resnica vas bo osvobodila, je rekel Jezus svojim učencem. In njegov glas posluša samo tisti, ki je iz resnice. To pa zmore samo tisti novinar in tisti medij, ki ima čisto srce, poštene namene in dovolj osebnega poguma, da ga ne premamijo ne grožnje in ne obljube.

Evangelij pa pomeni tudi oznanjevanje. Jezus je svojim učencem naročil, naj gredo po vsem svetu in oznanijo evangelij vsemu stvarstvu (prim. Mr 16,15). Vi v svojem radijskem poslanstvu to Jezusovo naročilo izpolnjujete neverjetno dobesedno. Sodobne tehnične možnosti vam omogočajo, da se vaše sporočilo dobesedno sliši po vsej zemlji, kakor pravi 19. psalm: »Po vsej zemlji gre njihov val, do konca sveta njihove besede« (v. 5).

A vsi tehnološki čudeži ne morejo nadomestiti dobre ekipe. Veliko vas je skupaj že vse od nastajanja Radia Ognjišče. Sodelujete med seboj in med vami ni čutiti tiste nezdrave tekmovalnosti, v kateri ljudje plezajo drug po drugem, da bi se povzpeli čim višje. Kot bi med vami imela življenjski prostor Jezusova molitev pri zadnji večerji: » … da bi bili vsi eno, kakor si ti, Oče, v meni in jaz v tebi, da bi bili tudi oni v naju, da bo svet veroval, da si me ti poslal« (Jn 17,21). Ta vaša medsebojna povezanost, sposobnost sodelovanja, skupnega garanja in potem skupnega praznovanja ob uspehih je večje in močnejše sporočilo temu svetu, kot vse drugo. Hvala vam za to pričevanje edinosti in nikoli se ne naveličajte narediti vse, da boste edini.

In še nekaj besed o drugem področju: o slovenstvu. »Če smo slovenska radijska postaja, moramo poudarjati slovenstvo in vse, kar je s slovenstvom povezano,« je v prazničnem pogovoru v Družini povedal vaš direktor Franci Trstenjak. In dodal: »Delo v medijih zahteva skrb za najvišjo stopnjo pravilne slovenščine, kajti s tem vzgajamo ljudi … mediji smo učitelji. Če se nam to prizna ali ne, če to hočemo ali ne, smo učitelji. Mi ljudi poučujemo, izobražujemo.«

Čestitam vam za to spoznanje in za to zavest. Kakor je Jezus kot odrešenik postal človek, da bi nam lahko prinesel veselo oznanilo, da je Bog Oče vseh ljudi, tako se je tudi Jezusovo oznanilo, evangelij, utelesil v vseh jezikih in po njih oblikoval kulture, v katere je prinesel Jezusovo veselo vest. Zato prizadevanje za oznanjevanje istočasno pomeni tudi prizadevanje za lepo besedo, za plemenitost v izrazu in za veselje, o katerem govori Cankarjev Kurent. Ne odpovejte se temu pedagoško evangeljskemu ali evangeljsko pedagoškemu poslanstvu.

Danes se skupaj zahvaljujemo Gospodu po Mariji za pretekla leta in za vse, kar so ta leta po vaši pridnosti in po vaših darovih rodila. Obenem pa ga prosimo tudi za prihodnja leta in desetletja: naj bo z vami z navdihi svojega Svetega Duha in naj vas spremlja s svojim blagoslovom, da boste oznanjali evangelij vsemu stvarstvu.

Marija Pomagaj vas spremlja od samih začetkov; naj vas obdaja s plaščem svoje dobrote in varstva, da vas surovi vetrovi časa ne bodo ožgali, ampak vas okrepili za novo zvestobo in ustvarjalnost. Bog z vami. Amen.

 

Zahvala direktorja Radia Ognjišče, msgr. Francija Trstenjaka

ZAHVALA

Ob sklepu svetega bogoslužja ob 30-letnici Radia Ognjišče želim izreči nekaj zahval, kakor se spodobi in je pravično.

Najprej se zahvaljujem vsem mojim sodelavkam in sodelavcem, ki s svojim predanim in zavzetim delom skrbite, da je Radio Ognjišče to kar je in da se je njegovo ime tako dobro zasidralo v našem prostoru. Še posebej hvala vsem, ki skupaj z Radiem praznujete trideset let dela v cerkvenem mediju in ste pomagali od začetka utrjevati radijske temelje, na katerih še danes stojimo in Boga daj, da tudi v prihodnosti.

Zahvala vsem vam, dragi dobrotniki, ki s svojimi darovi in molitvami omogočate, da je radio živ in se lahko razvija. Brez vaših darov bi se radijski program ne mogel slišati. Bog naj vam obilno povrne vašo dobroto. Hvala pa tudi vsem drugim poslušalcem, ki ste zvesti v poslušanju in širjenju dobrega imena v svoji življenjski okolici.

Hvala vokalnemu ansamblu ELINOR, ki je s svojim petjem obogatil sveto bogoslužje in nam bo po maši še zapel nekaj Marijinih pesmi. Zato po sklepni pesmi še ostanimo v baziliki in tudi s poslušanjem dajmo čast in hvalo Božji Materi Mariji. Hvala tudi organistu dr. Tadeju Jakopiču.

Hvala gospodu Francu Firmu, ki nas je presenetil s svojim darilom ob našem jubileju. Ustvaril je namreč mozaik pokojnega nadškofa Alojza Urana. Mozaik pa je narejen iz osemnajst vrst semen in sicer: koruze, pšenice, pire, rži, tritikale, ajde, ajdove kaše, gorjušice, ješprenja, maka, popra, fižola, gorčice, brinovih jagod, bršljana, riža, divjega riža in sezama. Mozaik bo postavljen na vidno mesto v naših radijskih prostorih.

Hvala vsem duhovnikom, ki ste danes prišli na praznovanje, ki nas podpirate in spodbujate za lepo in dobro. Bodite še naprej naš promotor v okolju vaših pastoralnih aktivnosti, saj se radijci dobro zavedamo moči vaših besed in navdušenja.

Hvala bratom frančiškanom, ki nas vedno toplo sprejmete in se tudi zaradi vas na Brezjah počutimo še bolj domače.

In na koncu iskrena hvala gospodu nadškofu Stanislavu, ki spremljate naše delo, ga podpirate in nas navdušujete za zvestobo Evangeliju in širjenju Božjega kraljestva. Hvala tudi za vašo navzočnost na mnogih naših dogodkih in romanjih. Ker ste pred dnevi praznovali 10. obletnico škofovskega posvečenja, sprejmite naše iskreno voščilo z željo, da vam dobri Bog podari obilo milosti za vaše apostolsko poslanstvo, naj vam podari zdravja, poguma in obilo dobre volje. Gospod nadškof, Bog vas živi!

Po omenjenem koncertu vas vabim, da se vsi skupaj zadržimo pred baziliko in si podelimo dobrote, ki ste jih nekateri prinesli, in za katere se vam seveda iskreno zahvaljujem. Veselje v baziliki naj se prestavi na trg pred baziliko. Kdor bi si rad ogledal muzej jaslic, ga vabim, da si ga ogleda, saj nam danes bratje frančiškani velikodušno omogočajo ogled brez vstopnine.

 

Slovenija, Dogodki
V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče) V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče)

Da ne bodo mehanični duhovniki

Praznik brezmadežnega spočetja Device Marije je vsako leto posebej slovesen tudi za bogoslovce. Ta dan je poleg seveda glavnih Gospodovih praznikov zanje največji praznik, na katerega bogoslovci ...

Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si) Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si)

Naložbeno zlato kupite in ga prejmete kar po pošti

Zlato je od nekdaj veljalo kot dobra naložba, kot nekaj, kar se obnese v vihravih časih. V Svetovalnici smo predstavili varčevanje v to cenjeno kovino. Naš sogovornik je bil direktor podjetja s ...

Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc) Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc)

Yala, yala! Gremo, fantje in dekleta!

Vsakdo bi moral malo po svetu. Tako bo spoznal, da rek, ki ga poznamo Slovenci Povsod je lepo, a doma je najlepše, res drži. Tako je v Kolokviju razmišljala nekdanja stevardesa Lucija Vrankar. Z ...