Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović
Državni zbor (foto: dz-rs.si Martina Čuk)
Državni zbor | (foto: dz-rs.si Martina Čuk)

Raziskave javnega mnenja ali vedeževanje?

Slovenija | 25.11.2024, 14:57 Helena Križnik

Nov teden je prinesel novo anketo o razmerjih moči na domačem političnem parketu. Za POP TV so jo izvedli v inštitutu Mediana. Tokrat so bili vprašani do vlade in največje koalicijske stranke dokaj prizanesljivi - podpora ministrski ekipi premierja Roberta Goloba je nekoliko višja kot prejšnji mesec, zmanjšala se je razlika med vodilnima strankama SDS in Gibanjem Svoboda. Da so raziskave javnega mnenja v tem trenutku bolj vedeževanje kot karkoli drugega, je za naš radio ugotavljal politični komentator Martin Nahtigal.

Rezultati zadnje ankete niso nič novega

V inštitutu Mediana so vladi oktobra namerili dobrih 26 odstotkov podpore, novembra je narasla na dobrih 36 odstotkov podpore. Delež tistih, ki je ne podpirajo, je prejšnji mesec znašal več kot 58 odstotkov, ta mesec z njenim delom ni bila zadovoljna manj kot polovica vprašanih. Med strankami na prvem mestu ostaja SDS z malo pod 21 odstotki, oktobra je podpora največji opozicijski stranki znašala nekaj nad 22 odstotkov. Gibanje Svoboda je ta mesec na drugem mestu s 15 odstotki podpore, v prejšnjem bi največjo koalicijsko stranko volilo slabih 12 odstotkov vprašanih. Parlamentarni prag bi tokrat presegle še SD, Levica in NSi.

»Kar se tiče trenutnega minimalnega odskoka navzgor, ne vem, če bi temu že lahko rekli trend, mogoče je zgolj statistična napaka. Tako da s tega vidika nič novega. Seveda največja stranka še vedno ostajajo tako imenovani neopredeljeni. V tem grmu tiči zajec, kar se tiče prihodnosti marsikatere stranke v slovenskem političnem prostoru,« je o tem, kako kaže vladi in posameznim strankam, menil Nahtigal.

Martin Nahtigal
Martin Nahtigal © Bor Slana/STA

Demokrati Anžeta Logarja bodo končno morali razgrniti svoj program

V inštitutu Mediana so namreč prav tako preverjali, kakšno podporo imajo nove stranke, tako tiste, ki so že oblikovane, kot tiste, ki so napovedane. Če bi bile volitve zdaj, bi demokrati Anžeta Logarja zasedli tretje mesto, kar Nahtigala ni presenetilo. Se mu pa zdi zanimivo, komu bi utegnili prevzeti glasove. »Če pogledamo na razmerje med strankami, je recimo zanimiv skoraj 100-odstotni skok podpore SLS, kar pomeni, da očitno tej stranki ne. Verjetno nekaj SDS in nekaj NSi. S tega vidika je Anže Logar pozicioniran tam, kjer si mediji in očitno 10 odstotkov volivcev želi.«

A Logarjevo stranko, tako Nahtigal, čaka še največja naloga - razgrniti bo morala, kaj sploh zagovarja. »Sodelovanje je lahko lepa želja, ni pa vrednota, zaradi katere bi jo nek volilec, ki ocenjuje program, obkrožil.«

Ta teden bo na politični parket uradno stopila še stranka Zaupanje Karla Erjavca. »Z informacijami, ki jih imamo na današnji dan, bi upal reči, da je politična kariera Karla Erjavca kot predsednika neke samostojne parlamentarne stranke končana. Lahko pa, da se bo kot posameznik priključil kaki vladi,« je ocenil Nahtigal.

Slovenija, Novice
Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc) Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc)

Kriminalist o mladih kriminalcih

Podatki kažejo, da je mladoletniška kriminaliteta najvišja v zadnjih desetih letih. Povečalo se je predvsem število prijavljenih kaznivih dejanj. Pred leti je bilo več premoženjskih in uličnih ...