Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Marcel KrekMarcel Krek
Predavateljici Maja Gselman in Urška Mikolič, (foto: Univerzitetna župnija Maribor)
Predavateljici Maja Gselman in Urška Mikolič, | (foto: Univerzitetna župnija Maribor)

Duševno zdravje med študenti

Cerkev na Slovenskem | 20.11.2024, 10:20 Marta Jerebič

Na drugem Nikodemovem večeru, ki jih pripravila Univerzitetna župnija Maribor v sodelovanju z Alma Mater Europaea, se je zbralo lepo število študentov in tudi staršev na razpravi o pomembni temi: duševnem zdravju med študenti.

Kot je v poročilu zapisal vodja Univerzitetne župnije Maribor Primož Lorbek, se je večer odprl z uvodnim nagovorom Špele Pokeržnik, ki je predstavila misli papeža Frančiška o samostojnem vstopanju mladih v življenje in pomenu starševske podpore pri razvijanju talentov.

Misel papeža Frančiška

Ena od misli papeža Frančiška se glasi: "Mladi morajo stopiti na pot samostojnosti s pogumom, starši pa jih morajo opolnomočiti, ne da bi jih zapustili, ampak tako, da jim pomagajo prepoznati njihove talente in jih spodbujati k rasti."

Predavateljici Maja Gselman in Urška Mikolič

Osrednji del večera sta oblikovali Maja Gselman, psihologinja in terapevtka, ter Urška Mikolič, magistrica zakonskih in družinskih študij. Obe sta osvetlili duševne izzive, s katerimi se študenti danes najpogosteje soočajo, vključno z vplivom hitrega življenjskega tempa, družbenimi pritiski in pomanjkanjem emocionalne podpore. Poudarili sta, kako obdobje osamosvajanja s seboj prinese strah in negotovost, ki lahko vodita do resnih duševnih stisk, kot sta tesnoba in depresija.

Depresijo pogosto napačno enačimo z občasnim slabim razpoloženjem. Maja Gselman je pojasnila, da so simptomi depresije pogosto veliko globlji, vključno z izgubo sposobnosti vsakodnevnega funkcionalnega delovanja. Izpostavila je pomen prepoznavanja teh znakov pri mladih in pravočasnega ukrepanja. Gostji sta razpravljali tudi o vlogi vere v življenju mladih, pri čemer sta poudarili, kako vera lahko služi kot vir upanja in smisla.

Disciplina in organiziranost študentov

Dogodek se je zaključil z mislimi mariborskega nadškofa Alojzija Cvikla o disciplini in organiziranosti, ki sta ključni za uspešno študentsko življenje, je v poročilu o drugem Nikodemovem večeru še zapisal vodja Univerzitetne župnije Maribor Primož Lorbek.

Naslednji, tretji Nikodemov večer, bo obravnaval temo zasvojenosti in bolezni pod naslovom "Ti, v moji krvi", kjer bosta Žiga Kastelic in Sonja Gerič Bevec delila osebne izkušnje in pogled na to, kako te težave vplivajo na posameznike in družine.

Cerkev na Slovenskem
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...