Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Alen SalihovićAlen Salihović
Predavatelja Sebastjan Kristovič in Miha Kramli (foto: Univerzitetna župnija Maribor)
Predavatelja Sebastjan Kristovič in Miha Kramli | (foto: Univerzitetna župnija Maribor)

Tiha moč zasvojenosti

Cerkev na Slovenskem | 19.11.2024, 11:51 Marta Jerebič

V Mariboru so se včeraj začeli Nikodemovi večeri, organizirani s strani Univerzitetne župnije Maribor v sodelovanju z Alma Mater Europaea. Prvi dogodek z naslovom "Tiha moč zasvojenosti" je pritegnil 140 udeležencev, ki so pozorno poslušali predavanja Sebastjana Kristoviča in Miha Kramlija o zasvojenosti z digitalnimi tehnologijami in njenem vplivu na sodobno družbo.

Poročilo dogodka je pripravil vodja Univerzitetne župnije Maribor Primož Lorbek in ga objavljamo v celoti. 

Večer je moderirala Špela Pokeržnik, ki je vodila razpravo o vplivu digitalnih zaslonov na življenje mladih in o etičnih vprašanjih povezanih s konzumacijo kanabisa. Dr. Sebastjan Kristovič, profesor na Alma Mater Europaea in specialist za duševno zdravje, je opisal zasvojenost kot pobeg iz realnosti in medosebnih odnosov, medtem ko je Miha Kramli, psihoterapevt in vodja centra za zdravljenje odvisnosti iz Nove Gorice, poudaril nevarnosti, ki jih prinaša digitalna zasvojenost.

Kristovič je opozoril, da so digitalni zasloni lahko koristni v majhnih količinah, podobno kot vino, vendar postanejo škodljivi, ko jih prekomerno uporabljamo. Poudaril je, da digitalizacija olajša vsakdanja opravila in delo, prekomerna uporaba pa vodi v odvisnost in izolacijo od realnega sveta. V razpravi je zaslonom pripisal vlogo bega od življenjskih težav, ko nekaj manjka v človekovem življenju.

Nikodemovi večeri v Mariboru 2024
Nikodemovi večeri v Mariboru 2024 © Univerzitetna župnija Maribor

Kramli je izpostavil, da se težave z digitalno zasvojenostjo lahko začnejo že v zgodnjem otroštvu. Opisal je, kako lahko otroci ob prekomernem gledanju digitalnih vsebin izgubijo zanimanje za fizično aktivnost in raziskovanje sveta, kar povzroča probleme, ko so izpostavljeni naravnemu okolju. Dodal je, da je ključnega pomena vzpostavitev zdrave uporabe tehnologije znotraj družin, da zaščitimo mentalno zdravje otrok.

Oba strokovnjaka sta poudarila pomen postavljanja jasnih meja pri uporabi digitalnih naprav za ohranjanje zdravih medosebnih odnosov in duševnega zdravja. Nadaljevanje Nikodemovih večerov bo prineslo dodatne teme, ki se nanašajo na duševno zdravje študentov in zapletene odnose, povezane z zasvojenostmi.

Nikodemovi večeri v Mariboru 2024
Nikodemovi večeri v Mariboru 2024 © Univerzitetna župnija Maribor

Cerkev na Slovenskem
Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc) Kriminalist Robert Tekavec (photo: Rok Mihevc)

Kriminalist o mladih kriminalcih

Podatki kažejo, da je mladoletniška kriminaliteta najvišja v zadnjih desetih letih. Povečalo se je predvsem število prijavljenih kaznivih dejanj. Pred leti je bilo več premoženjskih in uličnih ...