Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Kanal C0 (foto: STA)
Kanal C0 | (foto: STA)

Kanal C0 še vedno buri duhove: Javna pobuda Zbora za republiko premierju

Slovenija | 28.10.2024, 14:17 Manca Hribar

Sporni kanal C0 še vedno buri duhove. Na uredništvo smo prejeli javno pobudo Zbora za republiko predsedniku vlade, dr. Robertu Golobu glede izvajanja vodne diplomacije v Republiki Sloveniji in zaščite pitne vode na območju ljubljanskega vodonosnika.

Koncept vodne diplomacije

Zbor za republiko premiera Roberta Goloba uvodoma sooči s »konceptom vodne diplomacije«, ki jo je nedavno predstavil na vrhu Združenih narodov. Ta naj bi namreč po njegovih besedah povezovala različne oblike tehnologij da bi lahko z večjo natančnostjo spremljali in modulirali vodne vire ter upravljali ekosisteme. Prav v luči tega Zbor republike zdaj zanima, kakšno je mnenje predsednika vlade glede izgradnje kanala C0 preko enega večjih vodonosnikov v naši državi. Prepričani so namreč, da jim je skupno ravno dejstvo, da se zavzemajo za ohranitev pitne vode.

Niso proti, težave so z lokacijo

V nadaljevanju poudarijo, da je ena redkih držav na svetu, ki se lahko pohvali z vpisom pravice do pitne vode v ustavo in da pri tem ne gre za samoumevno dobrino, pač pa za naravno bogastvo V ustavo zapisano pravico tako predstavlja tudi čista pitna voda, ki je na voljo Ljubljančanom. Pravico, je z gradnjo kanalizacijskega kanala C0, ogrožena. Da so podpisniki pisma zato ogorčeni zaradi nadaljevanja del izgradnje, ki se nadaljuje kljub jasnim opozorilom stroke, še dodajajo. Po njihovem mnenju je namreč nedopustno, da se kanal umešča na področje ljubljanske podtalnice oziroma na vodovarstveno območje, kljub dejstvu, da so si strokovnjaki gradbenih, okoljevarstvenih in zdravstvenih strok enotni, da sta gradnja in obratovanje kanala zelo tvegana in ogrožajoča za javno zdravje. Pri tem poudarjajo, da nikakor niso proti izgradnji kanala C0, le da ta ne sme potekati nad vodovarstvenim zajetjem Kleče. Obstajajo namreč alternativne rešitev izgradnje kanala na območjih z manj strogim vodovarstvenim režimom.

Kaj bo storil premier, da zaščiti ustavno pravico do pitne vode?

Podpisniki pisma zaključijo z vprašanjem premierju Golobu, kaj bo v okviru svojih pristojnosti storil, da zaščiti ustavno pravico do pitne vode za vse državljane? Menijo namreč, da sta vlada in njen predsednik dolžna nemudoma ukrepati in zaustaviti vsa nadaljnja dela na kanalizacijskem vodu. Ob tem dodajajo, da se zavedajo materialne škode, ki bi nastala, vendar pa bi bila škoda, ki bi nastala, če bi prišlo do uničenja pitne vode za Ljubljano, neprimerljivo večja, s posledicami za več generacij. Predsednika vlade Roberta Goloba zato pozivajo, da skladno z načeli Združenih narodov in tudi Evropske unije, upošteva previdnostno načelo, ki pravi, da se načelo gradnje z nižjimi stroški ne sme uporabiti tam, kjer obstaja tveganje nepopravljive škode.

Slovenija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«