Poleg teritorialne varnosti je potrebna tudi prehranska samooskrba
Slovenija | 12.10.2024, 18:15 Rok Mihevc
Mladi prevzemniki kmetij so prihodnost slovenskega kmetijstva in oskrbe z doma pridelano zdravo ekološko hrano. To je na nedavnem festivalu slovenskih sirov na Brdu pri Kranju poudaril predsednik državnega sveta Marko Lotrič. Pomembno je, da njihovim težavam prisluhnejo tudi ostali odločevalci, je še opozoril. Lotriča smo povabili k mikrofonu.
Arhitekti naše krajine
Lotrič se zahvaljuje slovenskim kmeticam in kmetom, sirarkam in sirarjem, da so ne samo arhitekti naše krajine, ampak da izvajajo tudi teritorialno enotnost po vsej Sloveniji. »Namreč, zavedati se je potrebno, da sta poleg teritorialne varnosti potrebni tudi energetska in prehranska samooskrba. No in že skozi osnovne postulate vsake države izvira, da so delo na kmetiji in njihovi produkti izjemno pomembni za obstoj naroda.«
Zavedati se je potrebno, da sta poleg teritorialne varnosti potrebni tudi energetska in prehranska samooskrba.
Vsaka skorja je trda
Prednost se mu zdi tudi to, da za pridelke veš, od kod prihajajo. »In se mi zdi, da potem, seveda, ker je vsaka skorja trda, je potrebno iz tega mleka na koncu iztržiti nekaj več, narediti končni produkt in ga v lepi embalaži znati ponuditi ali skozi turizem ali najti prostor na trgovski polici, kar pa je svojevrsten izziv. Tako sam prihod na polico kot plačilo tega.« Lotrič je prepričan, da ima malo sirarstvo v Sloveniji dovolj trga, problemi pa ostajajo enaki.
Sir skriva znoj in ves napor
Vesel je pestrosti ponudbe različnih sirov in izdelkov, ki jih v preteklosti nismo videli. Zdi se mu, da je proizvodnja sira vrh dela, ki ga kmetje opravljajo na kmetijski dejavnosti. »Vse, kar se ne vidi pod sirom je tako kot ledena gora v morju. Sir skriva znoj in ves napor, ki ga pač morajo vložiti. Pri pridelavi mleka je veliko napornega dela, potrebna je čistoča. To pomeni, da je potrebno znanje, tudi na kakšen način dosegati najbolj kakovosten izdelek, ki bo tudi bolj trajen in ki bo potrošnikom zagotavljal varnost. To, kar mi vidimo tukaj na mizi, skriva za seboj celostno podobo kmetije, ki je predvsem v obmejnih področjih teritorialna varnost, ko pogledamo turistično kulturno krajino, privabljanje turistov, uživanje v sprehodih in kolesarjenju. Vse to nam nudi narava, ki jo obdeluje kmet.«
Vse, kar se ne vidi pod sirom je tako kot ledena gora v morju. Sir skriva znoj in ves napor, ki ga pač morajo vložiti.
Pogovoru z Markom Lotričem in sirarji boste lahko prisluhnili v Kmetijski oddaji.