Ločeno mnenje Jakliča o priznanju Palestine
Slovenija | 09.10.2024, 07:56 Tone Gorjup
Ustavno sodišče je zavrglo zahtevo SDS in NSi za oceno ustavnosti in zakonitosti sklepa o priznanju Palestine. Ustavni sodniki s petimi glasovi proti trem odločili, da njihovo sodišče nima pristojnosti za presojo omenjenega sklepa, saj da sklep ni predpis, ki bi vseboval splošne in abstraktne pravne norme, ki bi urejale pravice in obveznosti pravnih subjektov ali bi povzročale pravne učinke navzven. Klemen Jaklič in Rok Svetlič sta na to spisala ločeni mnenji.
Legitimna tako priznanje kot volja po referendumu
Jaklič priznava, da sta legitimni tako politična volja, da se Palestina prizna, kot tudi volja po referendumu, a opozarja, da bi tudi morali ostati v okvirih pravnega reda, saj imamo tudi za takšen primer celo izrecne in vnaprej predpisane določbe Poslovnika Državnega zbora. Te določajo, da se predlog posvetovalnega referenduma uvrsti na dnevni red prve naslednje seje Državnega zbora, če je vložen najkasneje 30 dni pred takšno sejo.
30-dnevni rok odločanja
Jaklič še ugotavlja, da bi predpisani 30-dnevni rok odločanje Državnega zbora o priznanju Palestine za omenjeni krajši čas, ki ni nerazumno dolg, seveda podaljšal, a pri tem ugotavlja, za kaj je šlo v resnici pri zavrnitvi referendumske presoje: krajše podaljšanje ni bilo v skladu s političnimi preferencami predsednice Državnega zbora in koalicijske večine, zato sta se slednji zavestno odločili ne upoštevati tega izrecno in vnaprej jasno predpisanega prava; tako Jaklič.