Jezus, to moraš povedati na radiu
Slovenija | 08.10.2024, 10:01 Rok Mihevc
Bi imel Jezus podkast? Na to zanimivo vprašanje so skušali v sklopu Avdiofestivala, ki ga je organiziral Radio Slovenija, odgovoriti naš voditelj Jure Sešek, duhovnik in vloger Martin Golob, duhovnik in pisatelj p. Branko Cestnik, novinar Lojze Grčman iz Aleteie ter novinar Radia Slovenija Aleksander Čobec. Objavljamo nekaj misli iz pogovora.
Kaj bi Jure Sešek vprašal Jezusa?
"Vprašal bi ga, kako nam gre. Ker vem, da gleda, kar je posejal, ker verjamem, da bdi nad našimi koraki, ki gredo pogosto v drugačno smeri. In kako bi nas preusmeril. Pa skušal bi se potruditi, da bi ga ljudje slišali. Težje si pa predstavljam, da bi to, kar bi Jezus povedal, v večini medijev prišlo na plano. Če bi prišel danes in prihaja preko ljudji, pa njegovih besed ni slišati. Včasih se jih zbere več tisoč, pa ni pravega odmeva.
Težje si pa predstavljam, da bi to, kar bi Jezus povedal, v večini medijev prišlo na plano.
Skrbi me, kako bi v Sloveniji odmevale besede enega samega. Vprašal bi ga, kaj smo naredili narobe in če se še kaj da popraviti. Ker me skrbi za vso to ljubezen, o kateri govorimo, pričujemo in verjamemo, da je. Na naslovnicah globalnih časopisov pa je skoraj ni. Pa bi ga vprašal, kje je tisto križišče, na katerem smo zašli. In ker je vsemogočen, če nas lahko malo zavrti nazaj. Ampak to sedaj niso več vprašanja, to so že prošnje, zahteve in je teh več kot samih vprašanj."
Čemu bi se Jezus po besedah Branka Cestnika izogibal?
"Za razliko od kakšnih instagram osebnosti se bi Jezus gotovo izognil šminki in poziranju, da bi takoj »vžgal«. Ni komuniciral na prvo žogo, na takojšnjo popularnost. V kakšnem trenutku je celo odgnal poslušalce. Prekomuniciranost, ki je značilna za našo družbo, bi se gotovo izognil in bi poudaril osebni pristop v manjši skupini, kar je danes alternativa skoraj »džungelski« komunikaciji. Gotovo bi se poslužil modernih sredstev, ki so na razpolago, saj je imel premišljen komunikacijski pristop. Gotovo pa ni imel nastopaštva."
Za razliko od kakšnih instagram osebnosti se bi Jezus gotovo izognil šminki in poziranju, da bi takoj »vžgal«.
Kako bi po Jezus po mnenju Lojzeta Grčmana deloval na spletu?
"Zlahka si predstavljam, da bi Jezus delal storije na Instagramu, ne bi pa sebe nikoli postavljal v ospredje. Vedno si je prizadeval komunicirati razumljivo, tako da so razumeli s pomočjo prispodob. Zaradi kratke pozornosti današnjega časa bi to moglo biti mogoče zreducirano, ampak verjamem, da bi napisal besede, ki jih je takrat govoril na tak način, da bi jih zdaj ljudje razumeli.
Prepričan sem, da bi se Jezus gotovo izogibal nepotrebnim obračunom s »spletnimi troli«. Torej, da ne bi tega svojega ega postavljal na piedestal, ampak če bi že odgovarjal, bi odgovarjal tako, kot je Farizejem. Da bi jim zaprl usta. Kar je danes težko, ker nekdo, ki je na drugi strani te nevidne mreže, ima vedno prav, ne glede na to, kako argumentirano odgovoriš. Verjamem, da bi našel prave besede oz. se tega vzdržal."
Kako Martin Golob uporablja socialna omrežja?
"Moja dejavnost na socialnih omrežjih je spontan odgovor na klice od zunaj. Nisem si mislil, da bom na tako širok način začel oznanjati. Najprej s povabilom katoliškega portala Aleteia.si. Kasneje je bila korona čas spontan odgovor, da bom prenašal svete maše na Facebooku. Nisem si mislil, da se bo tako razširilo. Od februarja naprej objavljam »reele«, to pa je spodbuda naših mladih. Ta dejavnost mi je všeč, veliko smo z mladimi skupaj in tudi za njih je to lepa izkušnja. Skušam Boga oznanjati na ta način, socialna omrežja vzamem kot orodje, ki lahko službi, da lahko nekdo na drugi strani nekaj sliši in prebere, potem pa se sam odloči, kaj bo s tistim."
Kako bi Aleksander Čobec na radiu napovedal Jezusa?
"Si lahko zamislite Jezusa, kako hodi po naših mestih, kako nanj pritiskajo množice in da ne bi bilo tam novinarja, ki ga ne bi vprašal, »Jezus, kdo si, kakšna je tvoja revolucija?«. Mogoče bi sam splezal na drevo, da bi ga bolje videl in bi mi Jezus, ko bi šel mimo, rekel, »hej Sandi, pridi dol, danes moram ostati v tvoji hiši«.
Mogoče bi mu rekel, »Jezus, to pa ni za na radio, moral boš povedati drugače, bolj zemeljsko«.
Potem bi ga poslušal doma in bi rekel, »Jezus, to moraš povedati na radiu, ljudje te morajo slišati«. Ali pa bi rekel, »trda je ta beseda«, kot so mu rekli nekateri v Svetem pismu izmed njegovih učencev, ko jim je govoril, da je kruh življenja. Mogoče bi mu rekel, »Jezus, to pa ni za na radio, moral boš povedati drugače, bolj zemeljsko«. In potem bi mi Jezus, tako kot apostolu Petru rekel, »stran, proč od mene, ker ne misliš na to, kar je božje, ampak, kar je človeško«. Mislim, da bi imel težave, kako bi na radiu napovedal Jezusa."
Celoten posnetek pogovora najdete na tej povezavi: Ars • Sledi večnosti • Bi Jezus imel podkast? (rtvslo.si)