Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Strogi učitelj Jože Matekovič se zna tudi nasmejati (foto: Rok Mihevc)
Strogi učitelj Jože Matekovič se zna tudi nasmejati | (foto: Rok Mihevc)

Deset let bistrih buč in klečanja na koruzi

Slovenija | 05.10.2024, 08:00 Rok Mihevc

Osnovna šola Bistra Buča iz Radovice je konec septembra praznovala deseto obletnico. To šolo smo v času lanskega kolesarjenja Od Marije k Mariji po Dolenjski in Beli krajini obiskali tudi radijski sodelavci.

Kot je povedal strogi učitelj osnovne šole Jože Matekovič začetki ideje o Bistri Buči segajo 12 let nazaj, ko so preselili stavbo, v kateri domuje osnovna šola. V njej predstavljajo Belo krajino na humorističen, lahkoten in poučen način v eni šolski uri. »Ta ura ni navadna, ampak po strogem sistemu, kot je bil leta 1957. To letnico smo dali, ker je večina skupin upokojencev in se tega časa še najbolje spomnijo.«

© Rok Mihevc

V razredu so stare klopi in mize, na kateri so šolske tablice, po stenah so slike pisateljev in pesnikov ter zemljevidi. Vidimo lahko tudi stare merske enote, orodje, stare poklice in različne predmete, vezani na njih.

Odzivi »učencev« na šolsko uro so po besedah učitelja super, pomembno jim je, da se v eni uri nasmejijo. »Veseli so tudi, ko dobijo spričevala. Eni jokajo zaradi ocen, drugi proslavljajo. Eni so pač bolj bistrih buč, drugi malo manj.«

© Rok Mihevc

Učitelj je zelo strog in ne popušča po vzoru poučevanja, ki je bil v času Franca Jožefa zelo strog. »Takrat se res ni popuščalo, danes pa je vse skupaj že zelo razpuščeno in mislim, da bi morali nazaj malo uvesti tega reda in strogosti,« je za naš radio dejal Matekovič. Pa učitelj tudi kaznuje? »Seveda, pošilja na koruzo in klečati v kot. Tudi palica marsikoga doleti.«

© Rok Mihevc

V svoji desetletni karieri učitelja, ki je strog in resen, se je le trikrat začel smejati, nam je še zaupal. »Ker, ko se poln razred smeji, je težko zadržati smeh.« Sicer pa statistika pravi, da to osnovno šolo letno naredi od osem do deset tisoč učencev. V glavnem pridejo iz Slovenijo, večinoma so to upokojenci in šolske skupine. »V času dopustov prihajajo tudi Američani, ko pridejo iskati svoje korenine, nekaj je tudi Nemcev in Italijanov.«

© Rok Mihevc

Za Radovico pa bomo očitno še slišali, saj je v stavbi poleg šole moč videti tudi okostje jamskega medveda, ki so ga odkrili v neposredni bližini, v pripravi pa je tudi prvi muzej izseljenstva, ki ga Jože Matekovič pripravlja z ministrstvom in izseljensko matico.

Še video utrinek lanskega leta:

Slovenija
V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče) V kongregacijo so sprejeli Aljaža, Jakoba in Tadeja (photo: Bogoslovno semenišče)

Da ne bodo mehanični duhovniki

Praznik brezmadežnega spočetja Device Marije je vsako leto posebej slovesen tudi za bogoslovce. Ta dan je poleg seveda glavnih Gospodovih praznikov zanje največji praznik, na katerega bogoslovci ...

Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si) Zlato je tisti del premoženja, ki ga želite ohraniti kot najbolj varnega, za najhujše primere, če gre kaj narobe, da imate še vedno neko varnost. (photo: zlatopoposti.si)

Naložbeno zlato kupite in ga prejmete kar po pošti

Zlato je od nekdaj veljalo kot dobra naložba, kot nekaj, kar se obnese v vihravih časih. V Svetovalnici smo predstavili varčevanje v to cenjeno kovino. Naš sogovornik je bil direktor podjetja s ...

Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc) Lucija Vrankar (photo: Rok Mihevc)

Yala, yala! Gremo, fantje in dekleta!

Vsakdo bi moral malo po svetu. Tako bo spoznal, da rek, ki ga poznamo Slovenci Povsod je lepo, a doma je najlepše, res drži. Tako je v Kolokviju razmišljala nekdanja stevardesa Lucija Vrankar. Z ...