In kaj smo nadomestili do zdaj? Nič. Izvozili smo probleme.
Slovenija | 11.09.2024, 08:28 s. Meta Potočnik
Finančno stanje Termoelektrarne Šoštanj se je tako poslabšalo, da bi se brez ukrepanja države z novim letom lahko začel njen stečajni postopek. Teš je trenutno tudi edini vir ogrevanja za Šaleško dolino, prebivalci so desetletja uporabljali toploto od tam. Ali smo sploh lahko energetsko samooskrbni, zakaj potrebujemo drugi blok krške nuklearke ter zakaj z obnovljivimi viri energije in opevanim zelenim prehodom Evropa ne bo mogla ostati konkurenčna gospodarska sila?
Korupcija, tehnične težave, CO2 kuponi
Vzrokov za ogromne finančne izgube Teša je več. Pri korupciji, tehničnih težavah in okvarah so tu še C02 kuponi, ki jih je uvedla Evropska komisija. O slednjih prof. dr. Rafael Mihalič iz Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani, ki se ukvarja z elektroenergetskimi sistemi, meni: »To so politični razlogi. Če ti dovolj bremeniš katerokoli, lahko je še tako profitabilna industrija, tovarna, jo lahko spraviš na kolena. Predlani je TEŠ za to dala 100 milijonov, to je toliko kot za premog, lani 200 milijonov.«
Upad naročil prizadel vse
Za slovensko gospodarstvo je padec nemške industrijske proizvodnje zaradi močnega padca v avtomobilski industriji slaba novica. Tudi celotna evropska avtomobilska panoga se bo morala zaradi nekonkurenčnosti glede na kitajske proizvajalce vozil čim prej prestrukturirati. Upad naročil je praktično prizadel vse, najbolj tiste, ki proizvajajo električna vozila oz. so stavili na zeleni prehod, pravi ekonomist Marko Jaklič.
Izvozili smo probleme
Do tega prehoda je kritičen Mihalič. »In kaj smo do zdaj nadomestili? Nič. Izvozili smo probleme. Tu se gremo električne avtomobile, vse je eko, bio. Svinjarije v rudnikih, da se naredijo baterije, je nepopisna, svinjarije na Kitajskem, da redke zemlje procesirajo, je nepopisna. In seveda, električni avtomobili stanejo. In Norveška si to lahko privošči, ker je eden največjih izvoznikov nafte. In to je hinavstvo. Sami imajo električne avtomobile na račun tega, da izvažajo nafto drugim in potem pridigajo o podnebni nevtralnosti.«
O drugem bloku JEK
In kaj meni o samooskrbi z električno energijo in jedrski energiji oziroma drugem bloku JEK? »Za človeške potrebe je urana na zemlji dovolj za milijone let. Kar se tiče JEK 2, takoj bodo vskočile države, ki so pripravljene sofinancirati. Koliko je to všeč našim politikom, jaz ne vem. Če bo polovico financiral nekdo drug, bo hotel videti vsak račun.«